Президентът Румен Радев сезира Конституционния съд (КС) за задължително тълкуване на Конституцията и обявяване за нищожен отказа на председателя на парламента да постави за разглеждане от Народното събрание предложението за произвеждане на национален референдум с въпрос „Съгласни ли сте България да въведе единната европейска валута „евро“ през 2026 г.?“, съобщиха от прессекретариата на държавния глава.

В мотивите си Радев посочва, че реализирането на правомощията на конституционните органи в процедурите по произвеждане на национален референдум следва да осигурява баланс между пряката и представителната демокрация. Само така се постига конституционната цел да бъде гарантирано участието на гражданите в държавната власт, допълва президентът.

В искането си до КС държавният глава счита, че само задължителното тълкуване на конституционните разпоредби, свързани с правомощията на Народното събрание и неговия председател при реализирането на формите на пряка демокрация, ще осигури ясното им прилагане.

Президентът посочва, че парламентът следва да се произнесе с решение на основание чл. 84, т. 5 от Конституцията както в хипотезата, когато взема решение за произвеждане на национален референдум, така и когато не приема внесено предложение, направено от конституционен орган, овластен в закон. Никой друг не може да се произнася по този въпрос вместо Народното събрание, посочва държавният глава. Основният закон не търпи мълчалив отказ от правомощието на Народното събрание да се произнася по предложение за произвеждане на национален референдум. Обратното би означавало отказ от парламентарно управление, пише още в съобщението.

Според Румен Радев разпореждането на председателя на парламента със своето съдържание и де факто произнасяне по съществото на поставения въпрос изземва конституционноустановени правомощия на Народното събрание.

То прегражда развитието на нормативно-уредено производство, създава несигурност и ограничава упражняването на правото на прякото участие на гражданите в държавната власт, което го прави несъвместимо с правния ред и процесуална логика.

Поради тази причина на основание чл. 22, ал. 3 от Закона за Конституционен съд, президентът се обръща към КС и с искане за обявяване на разпореждането, постановено от председателя на Народното събрание, за нищожно.

На 13 май председателят на Народното събрание Наталия Киселова издаде разпореждане, с което върна като недопустимо предложението на президента Румен Радев с искане за произвеждане на национален референдум, припомня БТА.

Според Киселова предложението на държавния глава и мотивите към него не са съобразени с Мотивите и диспозитива на Решение № 3 на Конституционния съд от 2024 г. по к. д. № 13/ 2023 г.

Самото искане беше внесено в деловодството на Народното събрание ден по-рано, а държавният глава обяви, че ще се обърне към депутатите с искане за разглеждане на предложението за референдум за еврото в специално изявление на 9 май.