„Можеш да станеш като мен без стероиди“: Лъжите на фитнес инфлуенсърите
Ядене на суров черен дроб, ледена баня и други фантасмагории от арсенала на известни шарлатани са само част от измамите в света на фитнес „гурутата“

Днес изглежда невероятно, но през 2022 г. Брайън Джонсън, известен като „Liver King“ бе един от най-известните фитнес инфлуенсъри. Този огромен мъж, пращящ от мускули и вени, твърдеше, че е изградил впечатляващата си физика без препарати, а с тренировки и ядене на суров животински дроб, костен мозък и тестиси. И доста хора му повярваха.
Естествено, това е лъжа. Подобно на обещанията за хранителните добавки, които той продава. Оказа се, че „кралят“ всеки месец е харчил по 11 хил. долара за стероиди. Неговата история е подробно разказана в документален филм на Netlifx.
Но Джонсън не е единствен. С хитрия си маркетинг и абсурдни обещания той е само стряскащ пример за индустрията на фитнес инфлуенсърите.
Този бизнес не е от вчера. Още през 80-те години на миналия век кечистът Хълк Хоган промотира серия витамини чрез видеокасетите си за тренировки. Десетилетие по-късно, по време на съдебно дело, признава, че редовно е употребявал стероиди.
Но сега сме 2025 г. Това е време, в което инфлуенсърите рекламират сутрешни ледени бани и упражнения за дишане без да споменават какви препарати приемат. И техните фантасмагории са причината много млади, а и не чак толкова млади хора, да имат напълно грешна представа какво може да се постигне без химическо съдействие. И ситуацията не се подобрява.
Никога не е било по-лесно да правиш бизнес със собственото си тяло. С няколко хиляди последователи, изваяни бицепси и снимки от правилен ъгъл всеки може да започне да продава съвети за тренировки и диети. Може да се организират онлайн курсове, индивидуални сесии, изобщо – небето е границата.
„Днес индустрията на фитнес инфлуенсърите е много привлекателна. Ако имате прилична генетика, добър треньор сте и знаете как да се продавате, можете да докарвате прилични доходи“, казва Джеймс Смит, персонален треньор и инфлуенсър, пред Тhe Guardian.
Той е напълно честен и не крие, че преди 15 години е употребявал стероиди.
Дори казва:
„Може да взимате малко тестостерон за по-добри резултати. И изведнъж да започнете да получават комплименти във фитнеса, а видеата ви в Instagram да достигат до рекорден брой хора. Започват да ви питат за съвети, бизнесът върви. Но бъдете откровени, кажете на публиката си, че сте на химия.“
Но такива примери не се срещат често. Фитнес инфлуенсърите вероятно са десетки хиляди, но само шепа от тях имат куража да кажат истината. И още по-малко – да говорят за вредите и страничните ефекти.
Един такъв е Лари Уийлс, бодибилдър, който открито разказва за крампите, депресията, загубата на апетит и ниското либидо в свое видео от 2018 г.
Четири години по-късно твърди, че вече не употребява стероиди, но след още две признава, че отново е на тях.
Сам Сулек, също много популярен в YouTube и с изключителна физика, обяви, че няма да успее да достигне целите си по „естествен начин“. Рич Пиана, който се бе превърнал в звезда и известен с осемчасовата си тренировка за ръце, бе напълно откровен за употребата на препарати. Той почина през 2017 г. на 46 години. Медицинската експертиза установи уголемено сърце.
Тези примери се броят на пръсти. По-голямата част от инфлуенсърите яростно отричат употреба, някои дори са готови да се тестват, за да докажат, че са чисти, макар всички да знаят, че такива изследвания са лесни за манипулация. Тестът вероятно няма да отчете, ако употребата е спряна за около месец, но ефектът от препарата е много по-дълготраен. А ползите могат да са големи.
„При първия ми цикъл на тестостерон имах страхотни резултати в рамките на 12 седмици. Не съм ползвал препарати, за да се промотирам пред клиентите, но разбирам защо това се прави. Не е хубаво да се говори така, но ако си изкарваш хляба със съвети за фитнес, трябва да си почти глупак, за да останеш натурален“, казва Смит.
Фитнес инфлуенсърите не са единствените, които волно или неволно заблуждават феновете си. Джанел Ронер, която е популярна сред своите над 5 млн. последователи с диети, хранителни режими и тренировки, призна, че е използвала лекарства за отслабване и обеща да върне парите на онези, които са плащали за хранителните ѝ режими.
„Можех да си замълча, но не искам“, обясни решението си тя.
Разбира се, тя далеч не е герой, но поне си признава. Откакто медикаментите за отслабване влязоха в масова употреба, редица популярни личности демонстрираха завидни резултати с твърдението, че това е просто диета.
Има и по-радикални случаи – инфлуенсъри, които са си инжектирали синтол в бицепсите. Те постигат впечатляващ обем, но с риск от тежки инфекции, а и без други ползи освен визията.
Обществен проблем ли е всичко това? Истината е, че всички не харесват нещо в тялото си и биха го променили. Проучване на университета „Брунел“ в Лондон установява, че мъжете, които активно харесват и коментират съдържание в социалните мрежи, често са недоволни от собствения си външен вид.
Хора, които вярват безрезервно на инфлуенсърите, могат лесно да изпаднат в отчаяние, защото нямат същите резултати, макар да следват стриктно съветите им. В такава ситуация е лесно да се посегне към субстанции, за да се постигнат целите.
Не бива да се забравя и неспирният порой от снимки и видеа на известни личности, които са отслабнали или заякнали и пропагандират двуразови тренировки и пиене на много вода.
„Тази тенденция е в подем. А истината е, че за да изградиш мускули, ти трябва време. Така че когато някой внезапно покаже резултати, трябва да знаете, че това не е възможно без прием на тестостерон, хормон на растежа или нещо подобно“, казва Дан Робъртс, персонален треньор, който работи с актьори от Бродуей.
Разбира се, не всички се хващат на инфлуенсърските въдици и много потребители вярват, че постиженията им не са „натурални“.
В платформи като Reddit се обсъждат признаците на препарати у атлетите като изпъкнал корем, гинекомастия и др. В YouTubе спортисти и треньори като Грег Дусет, Майк Израел и Дерек Мънро, който изобличи The Liver King, обясняват задълбочено какво означава стероиден режим, без да пропускат страничните ефекти.
Но макар че имат милиони зрители, също толкова много продължават да се надяват, че ако следват съветите и режима на някой инфлуенсър ще имат мускули като неговите.
Какво е решението? Би било добре да се започне с честността. Не е лошо инфлуенсъри, актьори (например Дуейн Джонсън-Скалата) и други известни да са откровени по въпроса дали употребяват препарати. Друг важен аспект са очакванията на трениращите.
Добре е да имат реалистични цели и да не си мислят, че ще заприличат на анаболен културист като ходят на фитнес три пъти седмично. И обратното – да не се хващат на приказките на всеки в социалните мрежи и да вярват, че резултати като неговите са възможни без „химия“.