Сундар Пичай: Няма да има само един победител в AI надпреварата
Главният изпълнителен директор на Google начерта визията си за бъдещето на изкуствения интелект, конкурентите начело с Мъск и „танцът на горилата“
&format=webp)
Главният изпълнителен директор на Google Сундар Пичай смята, че всички технологични гиганти се справят добре в надпреварата за изкуствен интелект и според него няма да има само един ясен победител.
Все още има компании, които тепърва ще стартират и за които знаем нищо, което ще създаде още по-голяма конкуренция, заяви технологичният лидер в епизод на подкаста All-In, цитиран от Fortune.
Водещият на подкаста Дейвид Фридбърг попита Пичай каква е гледната му точка за четиримата му водещи конкуренти: Сам Алтман с OpenAI, Илон Мъск с xAI, Марк Зъкърбърг с Meta и Сатя Надела с Microsoft.
Главният изпълнителен директор на Google отговори, че това е „много впечатляваща група“ с „някои от най-добрите компании и най-добрите предприемачи“.
„Това са феноменални хора. Уважавам всички тях.“
Той допълни, че преди няколко седмици е имал възможност да прекара известно време с Мъск, за да обсъдят „способността му да създава технологии от бъдещето“, която Пичай определи като „несравнима.“
Google не отговори на молбата на Fortune за допълнителен коментар.
Относно технологичните предприемачи, Пичай допълни, че „има щастието да познава всички тях“, но „само един ме е поканил на танц“. Репликата му засяга коментар на главния изпълнителен директор на Microsoft Сатя Надела от 2023 г. пред The Verge, в който той заявява:
„В крайна сметка, Google е 800-килограмовата горила. Надявам се, че с нашите иновации те о ще искат да излязат и да покажат, че могат да танцуват. И искам хората да знаят, че ние сме ги накарали да танцуват.“
Google стартира своя инструмент с изкуствен интелект Gemini в края на 2023 г., същата година, в която Microsoft представи Copilot.
Наскоро главният изпълнителен директор по изкуствения интелект на Microsoft Мустафа Сюлейман заяви, че се опитва да спечели потребителите от поколението Z (които в момента предпочитат Apple и Google), като направи изкуствения интелект на компанията по-емоционално интелигентен, припомня Fortune.
Според Пичай, изкуственият интелект е сравнително млада технология и в бъдеще вероятно ще се сблъска с още по-голяма конкуренция. Той отбеляза факта, че Google все още не е стартирала, когато интернет е започнал възхода си 1983 г. Доминиращата търсачка се появява едва през 1998 г.
Според него изкуственият интелект ще бъде много „по-голям пейзаж от възможности, отколкото всички предишни технологии, които познаваме, взети заедно“.
Междувременно Google продължава да залага огромни инвестиции в AI.
По време на февруарския разговор за приходите финансовият директор на компанията майка Alphabet Анат Ашкенази заяви, че тъй като разширява усилията си за AI, се очакват 75 млрд. долара за капиталови разходи тази година, предимно за сървъри, центрове за данни и мрежи. Това е много повече от очакваните от анализаторите 58 млрд. долара.
Освен това Google планира да използва собствените си инструменти, за да управлява бизнеса си, като например за писане на код или „дори за управление на някои ключови процеси“, подчерта Ашкенази по време на разговора за приходите.
Но внедряването на изкуствения интелект отнема време.
„Ще продължим да се фокусираме върху това, за да можем да подкрепим растежа в други области“, допълни още финансовият директор.