Акциите на китайския гигант в производството на батерии Contemporary Amperex Technology (CATL) се изстреляха във вторник при дебюта си на борсата в Хонконг, отбелязвайки най-голямото публично предлагане в света през тази година.

Акциите на CATL, която събра почти 4,6 милиарда долара брутен приход чрез вторичното си листване, скочиха с 18% в следобедната търговия в сравнение с цената от 263 хонконгски долара, което се равнява на $33,63 за акция.

Компанията вече е листвана на борсата ChiNext в Шънджън.

Успешното листване на CATL съвпада с връщането на апетита за риск на световните пазари на акции поради облекчаването на търговските напрежения, особено между САЩ и Китай.

„H-акциите бяха оценени с 7% отстъпка спрямо A-акциите“, пише анализаторът от Morningstar Винсънт Сун, добавяйки, че силният интерес към акциите на CATL, листвани в Хонконг, отразява лидерството на компанията в бранша и отстъпката спрямо дяловете, търгувани в Шънджън.

CATL продължава да реализира плановете си за разширяване в чужбина, заявявайки, че ще използва 90% от нетните постъпления от листването за фабриката си в Унгария. Остатъкът ще бъде приложен за оборотни средства и други общи цели.

Макар че производителят на батерии е относително защитен от тарифните сътресения поради ограничената си експозиция към американския пазар, CATL предупреди за известна несигурност в перспективите си.

Последните движения на компанията може да подобри настроенията към висококачествените китайски предприятия, които планират да се листват на борсата в Хонконг, като по този начин ще разшири достъпа за инвеститори, посочва Сун.

CATL, която миналата година заемаше над една трета от световния пазар на батерии, има 13 производствени бази по целия свят и сервизни центрове в 64 страни.

Според проспекта си, батериите на CATL са инсталирани в над 17 милиона електромобила, което представлява един на всеки три, произведени в света през 2024 г.

Хонконгската фондова борса отбелязва скок в интереса от страна на китайски компании, които планират първи публични предлагания през следващите няколко години. Някои от най-големите компании в Китай, включително Alibaba и Tencent, са регистрирани там.

Към края на март е имало 120 активни заявки за IPO, което е увеличение спрямо 84 в края на декември.