Европейската икономика ще расте по-бавно от очакваното през тази и следващата година, тъй като новите мита на САЩ ще засегнат износа, а инфлацията ще се забави по-бързо, коментират икономистите на Европейския съюз в понеделник.

В своя полугодишен доклад за икономическите перспективи Европейската комисия предупреждава, че по-нататъшно увеличение на митата ще нанесе масивни щети на икономиката на блока.

ЕК добавя, че увеличените разходи за отбрана и германската инвестиционна програма за ремонт на износената инфраструктура биха могли да стимулират икономическата активност.

Комисията сега очаква общият брутен вътрешен продукт на 20-те страни, които използват еврото, да нарасне с 0,9% през тази година и с 1,4% през 2026 г., което е ускорение спрямо отбелязания през 2024 г. растеж от 0,4%.

По-ранните прогнози бяха за растеж от 1,3% и 1,6% съответно.

„Несигурността, предизвикана от непредсказуемата търговска политика на САЩ, няма да отшуми в краткосрочен план и тежи силно върху глобалните перспективи“, пише в последния доклад на Маартен Вервей, генерален директор по икономическите и финансовите въпроси в Комисията.

Прогнозите на Комисията се основават на предположението, че митата на САЩ върху повечето вносни стоки от ЕС ще останат 10%, а не на по-високото ниво, обявено от Тръмп на 2 април и след това отложено за 90 дни.

Икономистите също така предполагат, че 25% мита ще продължат да се прилагат върху автомобили, стомана и алуминий, докато фармацевтичните продукти и микропроцесорите ще бъдат освободени.

ЕК понижи прогнозата си за растежа на износа от ЕС за тази година до 0,7% от 2,2%, които очакваше при последната си прогноза през ноември.

В резултат на по-бавния растеж блокът вече очаква инфлацията в еврозоната да се забави. Очакванията са потребителските цени да се повишат със средно 1,7% през 2026 г., което е значително под целта на Европейската централна банка за инфлация от 2%.

„Светът беше до голяма степен неподготвен за рязката промяна в протекционистката търговска политика на САЩ“, посочва Вервей в увода към доклада.

Комисията отбелязва, че търговските напрежения между САЩ и Китай са допринесли за „несигурността“, която е оказала по-голямо влияние от митата върху вътрешното търсене.

Съгласно скорошно споразумение, САЩ намалиха митата върху китайския внос от 145% на 30% за 90 дни.

Междувременно Пекин се съгласи да намали митата си от 125% на 10%.

Макар че икономическият шеф на ЕС Валдис Домбровскис миналата седмица приветства това като „стъпка в правилната посока“, той предупреди, че тези мита „все още са доста високи и нарушават търговията“.

Въпреки нарастващите търговски напрежения, се очаква инфлацията в ЕС да продължи да спада през следващите години.

Икономистите на ЕЦБ ще публикуват нови прогнози в началото на юни и ако те следват понижението на Комисията, това ще означава, че са необходими по-нататъшни намаления на разходите по заемите, за да се запази инфлацията в рамките на целта.