Рекордни чуждестранни инвестиции в японски акции и облигации през април
Междувременно страната дава сигнал, че е готова да изчака за по-благоприятна сделка със САЩ относно търговските мита
&format=webp)
Япония отбелязва рекордни чуждестранни инвестиции в акции и дългосрочни облигации през април, след като инвеститори започнаха да напускат американските пазари вследствие на търговската офанзива на президента Доналд Тръмп срещу съюзници и конкуренти.
Според официални правителствени данни, чуждестранни инвеститори са купили японски акции и дългосрочни облигации на стойност 8.21 трилиона йени (около 56.6 милиарда долара) само за месец април. Това е най-високото месечно нетно вложение, откакто министерството на финансите на Япония започва да събира такива данни през 1996 г., съобщава Morningstar.
„Шокът от митата на Тръмп вероятно e променило възприятието на глобалните инвеститори за американската икономика и представянето на активите, което ги е подтикнало към диверсификация извън САЩ към други основни пазари като Япония“, коментира пред CNBC Юджиро Гото, ръководител на валутна стратегия в Nomura.
Какво означава за Япония възстановяване на доверието в САЩ?
След като САЩ започнаха да смекчават търговската си политика и постигнаха споразумения, включително с Китай, доверието в американските активи започна да се възстановява. Това повдига въпроса: какво следва за японските активи?
„Април беше изключителен месец, особено на фона на глобалната макроикономическа ситуация“, казва Кей Окамура, старши вицепрезидент и портфолио мениджър в Neuberger Berman.
Според данните на министерството, по-голямата част от притока на средства е настъпила още през първата седмица след 2 април.
След обявяването на така наречените „реципрочни“ мита от страна на Тръмп, доходността по 10-годишните американски държавни облигации скочи с 30 базисни пункта (от 3 до 9 април), докато японската 10-годишна доходност спадна с 21 базисни пункта (от 2 до 8 април).
Докато глобалните фондови пазари регистрираха спад в дните след търговските мерки на Тръмп, японският индекс Nikkei 225 нарасна с над 1% за месеца, в сравнение със спада от почти 1% на S&P 500.
Японските активи обикновено се възприемат като „сигурно убежище“ и тяхната привлекателност нарасна, когато се засили тенденцията за изтегляне от американския пазар, отбелязва Рашми Гарг, старши портфолио мениджър в Al Dhabi Capital.
Той очаква темпът на притока да се забави след пробив в търговските преговори между САЩ и Китай и вероятността за сделки с други държави.
Въпреки че историческият размер на месечния приток може да не се повтори, пазарните наблюдатели остават позитивни относно японските активи и очакват продължаващ интерес.
„Безпрецедентните действия на Тръмп и честите промени в политиката накърниха доверието в САЩ и в техните активи, което може да доведе до по-ниски инвестиции в американските пазари за сметка на други“, посочва Васу Менон, директор на стратегическия инвестиционен екип в OCBC.
Пазарът на акции в САЩ напоследък се повишава, тъй като глобалното търговско напрежение се разсея, а данните за американската икономика останаха окуражаващи, въпреки че продължават опасенията относно потенциалното въздействие на тарифите върху инфлацията, икономическия растеж и корпоративните печалби. Докладите за продажбите на дребно през април и седмичните молби за обезщетения за безработица, публикувани вчера, бяха в съответствие с очакванията на икономистите, докато внимателно наблюдаваният показател за инфлацията на едро показа неочакван спад на цените миналия месец.
На този фон S&P 500 се повиши с 0,3%, отбелязвайки четвъртия пореден ден, в който бенчмаркът затваря нагоре, а Dow Jones Industrial Average се повиши с 0,7% - първото му покачване от три дни. Nasdaq Composite обаче падна с 0,2%, прекъсвайки шестдневна печеливша серия, подхранвана от подновен ентусиазъм на инвеститорите към технологичните акции, тъй като апетитът за риск се завърна.
Япония ще изчака по-добро търговско споразумение със САЩ
Междувременно Япония дава сигнал, че е готова да изчака за по-благоприятна сделка със САЩ относно търговските мита, настоявайки за пълно премахване на 25-процентната тарифа върху вноса на японски автомобили, наложена от президента Доналд Тръмп, вместо да поеме политическия риск от вътрешна реакция.
Като най-големия външен инвеститор на САЩ и най-близък съюзник в Азия, Япония е особено заинтересована да избегне влошаване на отношенията с Вашингтон. Премиерът Шигеру Ишиба първоначално постави като приоритет старта на преговори със САЩ преди други държави.
Но натискът от страна на бизнес лидерите и членове на собствената му Либералнодемократическа партия - с искане да не се подписва сделка, която излага автомобилния сектор на риск или вреди на местното земеделие – принуждава Ишиба да преосмисли стратегията си, твърдят официални лица и анализатори пред Financial Times.
Въпреки че Япония първоначално бе силно мотивирана да започне преговори със САЩ по въпроса за митата, сега акцентът се е изместил към това да се постигне наистина изгодно споразумение, според източници на FT, запознат пряко с хода на преговорите.
Според тях е малко вероятно сделка да бъде постигната преди изборите за горната камара на японския парламент, които трябва да се проведат до края на юли и се очаква да бъдат особено трудни за изключително непопулярната администрация на Ишиба.
Японските преговарящи, водени от министъра на икономиката Рьосей Аказава, са провели две срещи с представители на администрацията на Тръмп. Трета среща е планирана за следващата седмица. Министърът на финансите Кацунобу Като също се надява да възобнови разговорите с американския министър на финансите Скот Бесънт по време на срещата на Г-7 в Канада следващата седмица.
Автомобилният сектор – в центъра на преговорите
Автомобилите са съставлявали 81% от търговския излишък на Япония със САЩ през 2024 г.
Япония настоява за пълна отмяна на всички нови американски мита, включително 25% такса върху вноса на автомобили, стомана и алуминий, както и 24% „реципрочно“ мито върху други японски стоки, което понастоящем е временно намалено до 10%.
Очакванията са, че въздействието от митата върху оперативните печалби на големите японски автомобилни компании ще възлезе на около 2 трилиона йени (13,7 милиарда долара) за настоящата финансова година, която приключва през март, според оценки на компании и анализатори. Все пак ефектът може частично да бъде компенсиран чрез повишения на цените. Японската икономика вече отбеляза спад през първото тримесечие – за първи път от година.
„Автомобилите и авточастите са най-големият износен сектор от Япония към САЩ. Това означава, че без прогрес в този сектор, трудно ще постигнем какъвто и да било консенсус“, казва друг източник на FT.
Най-силните предложения на Токио към Вашингтон включват увеличени покупки на американски селскостопански продукти, по-голям достъп до японския пазар за американски автомобили и инвестиции в проект за тръбопровод за втечнен природен газ в Аляска.
Но с наближаващите избори през юли, Ишиба уверява парламента, че няма да жертва селското стопанство - ключов работодател в страната - в замяна на облекчения в автомобилния сектор.