Meta ще обучава своя AI с публикации на европейци в социалните мрежи. Как да я спрете
Европейските потребители имат краен срок до 27 май, ако не желаят езиковите модели на платформата да използват данните им
&format=webp)
От 27 май данните и публикациите на потребителите на Instagram и Facebook от Европа ще бъдат използвани от компанията майка Meta за обучение на нейните модели за изкуствен интелект.
Европейците имат срок до тази дата, за да ограничат платформата да използва техните данни, пише Euronews.
Регулаторите за защита на личните данни от Белгия, Франция и Нидерландия вече откриха проблеми с изкуствения интелект на Meta, който се появи в Европа тази година.
Извличането на данни от интернет е един от най-големите дебати в областта, като технологични компании като OpenAI твърдят, че цялото онлайн съдържание трябва да се използва за обучение на модели, което доведе до съдебни дела относно авторските права и практиките за обработка на данни.
Ако не сте съгласни Мета да използва данните ви, можете да се откажете. Но компанията не гарантира, че ще позволи това, и ще „разглежда исканията за възражение в съответствие със съответните закони за защита на данните“.
Въпреки това, като се има предвид, че европейците са под надзора на правилата за данните на блока, известни като GDPR, гражданите са по-добре защитени, отколкото в много други държави, според Британи Кайзер, информатор на Cambridge Analytica и активист за правата на данните.
„Всъщност имате права, които можете да упражнявате. Не е супер лесно, но можете да го направите. И това е по-голям късмет от този на повечето хора на планетата“, казва тя пред Euronews.
Ето как можете да откажете данните ви да бъдат използвани за обучение на AI.
Facebook: След като влезете в профила си, можете да кликнете тук или върху иконата на профила си в горния десен ъгъл, изберете „настройки и поверителност“, след което „център за поверителност“.
От лявата страна има падащо меню с надпис How Meta uses information for generative AI models and features. Кликнете върху него и превъртете надолу, преди да кликнете върху Right to object.
Въведете имейл адреса си в долната част на формуляра и кликнете върху Submit. След това трябва да получите както имейл, така и известие в профила си във Facebook, потвърждаващо дали заявката ви е била успешна.
Instagram: Влезте в профила си, отворете страницата му и кликнете върху трите линии в горния десен ъгъл. След това върху settings and privacy.
Превъртете до more info and support и кликнете върху about. След това върху Privacy policy. В самия горен край на страницата кликнете върху learn more about your right to object.
Въведете имейл адреса си в долната част на формуляра и кликнете върху Submit. След това трябва да получите както имейл, така и известие в профила си. потвърждаващо дали искането ви е било успешно.
Ако искате да разширите обхвата на цифровите си права, може да го направите, но това е дълъг процес.
„Възползвайте се от правата си съгласно GDPR и поискайте копия на всички данни, които се съхраняват за вас, от компаниите, които използвате“, съветва Кайзер.
„Ако не искате те да споделят данните ви с Meta, заявете това и бъдете активни, защото така може да предотвратите използването на данните ви в някои от тези системи“.
След като получите данните си от компаниите, можете да ги уведомите, че не желаете да бъдат използвани.
„Компаниите най-накрая са започнали процес и ще ви изпратят файлове с всички данни, които съхраняват за вас. Можете да оттеглите съгласието си те да ги предлагат на пазара или да ги споделят. Можете да поискате право на изтриване. Ако не искате данните ви да са толкова лесно достъпни за моделите на Meta, можете да го направите и това вероятно е най-добрият ви шанс“, допълва експертът.