Ню Йорк, Далас, Сиатъл и още 25 големи американски града потъват. Целостта на сградите, пътищата и язовирите, които ги снабдяват с вода, е изложена на риск.

Това сочат данните от ново изследване на американски учени.

Става дума за надвиснала заплаха над градове, в които живеят около 34 млн. души.

Изследването на университета Virginia Tech бе публикувано наскоро в научното списание Nature Cities. То е изготвено на база сателитни измервания, които показват движението на земните пластове под въпросните градове. Промените, смятат учените, се дължат най-вече на извличането на подпочвени води.

В проучените 28 града е установено потъване на поне 20% от територията им, докато в 25 от тях се регистрира разместване в 65% от агломерацията.

Там са построени близо 30 хил. сгради, а учените разделят тези зони на такива с висок и много висок риск от щети върху инфраструктурата.

В някои райони се установяват и стряскащо високи стойности на засегнати от потъване, като 98% от териториите на места в Чикаго, Далас, Кълъмбъс, Ню Йорк, Денвър и Хюстън.

Дори и леко разместване на земните пластове може да компрометира сериозно сградите и пътищата, казва Леонард Охенхен, един от авторите на проучването, пред CBS.

„Малките промени ще се натрупват във времето и така ще компрометират слабите места в градовете. Това ще доведе до много по-висок риск от наводнения“, посочва той.

Манучер Ширзай, доцент в Virginia Tech и част от екипа на специализираната лаборатория за иновации допълва:

„Щетите ще станат видими когато са близко до катастрофални. Този риск е особено висок в бързо развиващите се градове“.

Основната причина, както бе споменато, е бързото извличане на подпочвените води от земните пластове. Това важи с особена сила за разрастващи се населени места, където нуждите от прясна вода се увеличават бързо. Ако обаче балансът в почвата не може да бъде възстановен, започват проблемите.

Ситуацията може да се влоши допълнително и от бедствия, предизвикани от промените в климата. Според някои експерти щатските пътища не са строени, за да издържат на екстремно високи температури, нито пък прекомерни валежи. И в двата случая се очаква нагъване на настилките. Това в комбинация с потъващите земни маси би имало опостушителен ефект.

„Сега е моментът да разберем какво се случва и как то се отразява не само на настоящето, но и на бъдещето“, твърди климатологът Шел Уинкли.

Най-сериозно потъване на почвата има в няколко града в Тексас. Там средната норма е 4 милиметра годишно. Хюстън е смятан за „най-бързо потъващият“ като се установява, че 42% от площта му се мести 5 милиметра на година, а 12% - с 10 милиметра.

Важно е обаче да се знае, че това са средни стойности. Т.е. на някои места промените може да са много по-големи. Очакванията са в градовете с „най-голяма пространствена променливост“ да има и най-големи рискове за инфраструктурата.

За Ню Йорк се установява, че около 10% от територията потъва с 5 милиметра годишно. Това е особено притеснително в зоната на летища La Guardia например, едно от трите големи в града. То наскоро бе ремонтирано като инвестициите достигнаха 8 млрд. долара.

„Само в Ню Йорк живеят около 26% от хората, населяващи потъващи територии“, посочва се в проучването.

На противоположното крайбрежие, в Сан Франциско, причината за слягане на земните пластове може да са тектонични дейности освен експлоатацията на подпочвени води, твърдят учените. Подобно на други крайбрежни градове като Лос Анджелис, Сан Франциско е засегнат и от покачването на морската вода. За голяма част от града е определен висок риск от щети заради потъване.

В района на Чикаго се регистрират 2-3 милиметра потъване в зависимост от зоната. В редица други градове са отчетени промени от 1 милиметър.

„Естествените процеси също оказват влияние върху слягането, но в 80% от случаите то е резултат от човешка дейност и е свързано с подпочвените води“, посочва се в изследването.