Цифровите близнаци - новият щит срещу климатичните шокове в индустрията
Климатичните промени изправят бизнеса пред безпрецедентни предизвикателства, а компании по света залагат на изкуствения интелект, за да подсилят веригите си за доставки и да избегнат бъдещи сривове
&format=webp)
Когато модните дизайнери поръчват дрехи във фабриката Katty Fashion в Яш, Румъния, те получават повече от услуга – изцяло персонализирано производство.
Ако е необходимо, фабриката дори прекроява линиите си на производство, за да създава точно тези дрехи, които дизайнерът иска.
„Трябва да се адаптираме за всяка отделна поръчка“, казва техническият ръководител на компанията Едуард Модреану пред WIRED.
„Не можем да имаме една-единствена производствена линия, която да пасва за всички.“
Да бъдеш гъвкав винаги е важно, особено когато компанията работи с толкова разнообразни клиенти и поръчки. Но за Katty Fashion може би точно това ще се окаже решаващият фактор за бъдещето ѝ в условия на климатични промени.
Компанията е част от финансирания от ЕС проект R3GROUP, който има за цел да помогне на бизнеса да повиши устойчивостта на веригите си за доставки срещу смущения, причинени от климатичните промени и други фактори.
„Да кажем, че в Германия има наводнения, а ние получаваме материали от Испания“, обяснява Модреану.
„В един момент доставките ни спират.“
В рамките на проекта Katty Fashion работи с изследователи, за да изгради детайлна картина на произхода на своя текстил и аксесоарите си – независимо дали става въпрос за копчета или ципове.
Анализът разкрива потенциално слаби места във веригата – например Испания и Португалия, страни, които са все по-изложени на рискове като горещи вълни и суши през следващите години.
Благодарение на данните, както и на информация от новинарски и метеорологични източници, компанията създава „цифров близнак“ на своята верига за доставки и производствени процеси. Тази дигитална платформа анализира уязвимите звена на доставчиците в реално време.
Ако се появят проблеми с доставките и дадена дреха трябва да бъде произведена по нов начин, втори модел предлага как да се пренаредят производствените линии и графиците на служителите.
Пандемията от Covid-19 ясно показа какви са слабостите на глобалните вериги за доставки.
Между 2020 и 2022 г. компаниите бяха пряко засегнати от логистични проблеми и се впуснаха в търсене на алтернативи като производство „близо до дома“, за да намалят закъсненията. Някои бизнеси дори започнаха да произвеждат напълно различни продукти – например дестилериите за уиски и джин, които се преквалифицираха в производство на дезинфектанти.
Търговските мита, въведени от президента на САЩ Доналд Тръмп, също нанесоха удар по системата за доставки. Много производители проучиха възможността да върнат производствата си в САЩ, но за мнозина това се оказа икономически неизгодно.
Вместо това те обмислят преместване на фабриките си в територии, по-слабо засегнати от митата.
Докато пандемията беше сравнително краткосрочно предизвикателство, а търговските мита са повече политическа несигурност, следващият голям шок – климатичните промени – е тук, за да остане. Те вече оказват сериозно влияние върху глобалните вериги за доставки – например засилването на сушите в Тайван, което застрашава водоснабдяването, критично за производството на полупроводници.
Един от начините за подготовка са именно дигиталните близнаци – виртуални модели на реални системи.
R3GROUP също така работи и с компании от металургичната и пластмасовата индустрия, разказва Тиерк Тайман, координатор на проекта и мениджър в Industrial Technical Centre for Plastics and Composites във Франция.
Но докато някои компании активно мислят как да се адаптират към климатичните предизвикателства, други все още гледат само към настоящата конкуренция. „Засега виждаме по-скоро стратегия на „заровена глава в пясъка“, казва Тайман.
Абхи Гадже, доцент по управление на веригите за доставки в Cranfield University във Великобритания, посочва, че до скоро климатичната устойчивост е била „общо взето пренебрегвана тема“, макар че това започва да се променя.
Изграждането на детайлно разбиране за една верига за доставки обаче е изключително трудно, особено когато става въпрос за по-малки компании. Кои доставчици снабдяват вашите доставчици? Кой важен суров материал скоро ще бъде дефицитен?
Проследяването на всички тези детайли изисква дългосрочен ангажимент и инвестиции, казва Беатрис Ройо, доцент в MIT-Zaragoza Program в Испания.
С оглед на това професионалната компания за услуги Marsh McLennan стартира своята система миналата година, наречена Sentrisk, която автоматично анализира товарни манифести и митнически документи, за да изгради картина на веригата за доставки на една компания.
Програмата използва големи езикови модели, за да „прочете“ потенциално милиарди PDF документи и автоматично да проследява произхода на отделните материали и части.
„Естествено, може да се допусне грешка при анализа“, казва Джон Дейвис, търговски директор на Sentrisk, като обаче подчертава, че системата използва AI само за четене на документи, а не за извличане на нова информация. „Няма как да си измисли верига от доставчици, която не съществува.“
Sentrisk комбинира този анализ с данни за климатични рискове в конкретни локации. „Ако обмисляте инвестиция в нов завод, можете да изберете място, което е по-малко вероятно да бъде засегнато от недостиг на вода“, пояснява Дейвис.
Друго предизвикателство е, че цифровите близнаци имат нужда от постоянно обновяване, казва Дмитрий Иванов, професор по управление на веригите за доставки и операциите в Berlin School of Economics and Law.
„Това не е като да построите къща, която ще остане същата през следващите 100 години“, коментира той. „Веригите за доставки се променят ежедневно.“
И въпреки че вече съществува сравнително добра представа как климатичните промени ще засегнат планетата през следващите години, предвиждането на конкретното местоположение, времето и мащаба на дадено бедствие остава сложна задача.
Тук влизат в действие нови инструменти за моделиране на климатични рискове и прогнози за екстремни метеорологични събития. Гигантът в полупроводниковата индустрия и AI чиповете Nvidia разработва собствена платформа, наречена Earth-2, която има амбицията да отговори на този предизвикателен въпрос с помощта на организации като Националната администрация за океански и атмосферни изследвания на САЩ.
Идеята е чрез изкуствен интелект да се осигурят по-ранни предупреждения за суши или наводнения, както и по-точни прогнози за развитието на бури.
Има региони, където информацията за времето все още е на много базово ниво. Earth-2 използва AI технологии, подобни на тези, които подобряват снимките на смартфона ви, за да създава симулации с по-висока резолюция.
„Това е наистина полезно, особено за малки региони“, казва Дион Харис, старши директор за високопроизводителни компютърни системи и AI решения във Nvidia.
Компаниите могат да въвеждат свои собствени данни в Earth-2, за да подобряват прогнозите си. По този начин те могат да моделират въздействието на климата и времето в специфични региони, но обхватът на проекта е много по-широк.
„Ние изграждаме основите за създаване на дигитален близнак на Земята“, казва Харис.
Сблъсъкът между бизнеса и климатичните предизвикателства тепърва се разгръща – и изглежда AI е на първа линия в тази битка.