Германската служба за вътрешно разузнаване оттегли временно класификацията си за крайнодясната партия „Алтернатива за Германия“ (AfD) като екстремистка.

Само шест дни след като Федералната служба за защита на конституцията, известна още като BfV, заяви, че е събрала „категорични доказателства“, че AfD се стреми да подкопае демократичния ред в Германия, тя заяви пред административния съд в Кьолн, че ще преустанови класификацията, докато тече съдебното производство.

Сега BfV ще наблюдава партията само като „подозрителен случай“ - по-ниско ниво на класификация, което все още позволява наблюдение, но под по-строг съдебен надзор, съобщава Politico.

Обратът настъпва след като AfD подаде иск за съдебно оспорване, обвинявайки отиващото си правителство, че е започнало политически мотивирана клеветническа кампания дни преди да напусне.

Първоначалното решение на агенцията, основано на вътрешен анализ от 1000 страници, е исторически първо по рода си: Никога партия с пълно представителство в Бундестага досега не е била официално обявявана за потвърдена дясноекстремистка организация.

Това обозначение щеше да даде възможност на BfV да засили наблюдението, включително да използва информатори.

Потърсен за коментар относно съдебното дело, говорител на BfV отказа да отговори на запитването на Politico.

Отстъплението вероятно ще засили политическия дебат за това дали AfD, която сега води в националните проучвания, трябва да бъде официално забранена.

Партията от своя страна, продължава да представя класификацията като опит за дискредитиране преди смяната на правителството.

„Ще продължим да се борим с това в съда“, заявиха лидерите на крайнодясната формация.