Кристиан Линднер – министър на финансите на Германия (2021–2024) и дългогодишен лидер на Свободната демократическа партия – ще бъде специален гост на 16-ото издание на форума ШУМЪТ НА ПАРИТЕ. Той ще се проведе на 5 юни в Hyatt Regency София.

Събитието, организирано от Profit.bg – част от международната медийна група Ringier – е ключова среща за финансовата, институционална и бизнес общност в България и региона.

В новия глобален ред на преговаряне и търсене на нова устойчивост и възможности за растеж форумът за поредна година ще събере в София водещи финансови и икономически стратези, както и лидери от по-широката бизнес и институционална среда.

Организиран от Profit.bg, част от международната медийна група Ringier, форумът ШУМЪТ НА ПАРИТЕ 2025 е платформа за среща на бизнес елита, финансови институции, държавни регулатори и новатори.

Със своята последователна защита на свободния пазар и капиталовата стабилност, Кристиан Линднер ще открие следобедния блок на форума с визионерски поглед върху ролята на Европа в света след Тръмп.

Преди да влезе в политиката, той е бил предприемач. Като дългогодишен лидер на Свободната демократическа партия и министър на финансите на Германия, има ключова роля в рестартирането на фискалните правила в ЕС, консолидацията на бюджета след Covid-19 и изграждането на Съюза на капиталовите пазари. Като председател на финансовите министри на Г-7 през 2022 г. той работи за реакцията при кризи след руската атака срещу Украйна.

Един от най-отличителните елементи в политическото наследство на Кристиан Линднер е неговата способност да предвижда системни рискове и структурни размествания още преди те да се проявят с пълна сила.

В периода на своя мандат той последователно предупреждаваше за това, че Европа трябва спешно да засили стратегическата си автономия и конкурентоспособност, за да издържи на натиска от икономическото надлъгване между САЩ и Китай.

Днес, със завръщането на Доналд Тръмп в Белия дом, тези предупреждения звучат с още по-голяма острота. Възраждането на тарифните бариери и агресивният протекционизъм вече не са хипотеза, а реализирана опасност.

Също така Линднер е един от малкото гласове, които се противопоставиха на прибързаното въвеждане на забраната за автомобили с вътрешно горене, предупреждавайки, че подобна политика може да удари индустриалната сърцевина на континента.

Линднер също така настояваше за дигитален скок в публичния сектор и за орязване на административната тежест като условие за технологичен напредък – тема, която след бума на изкуствения интелект се приема като аксиома от повечето европейски правителства.

Всичко това позиционира Линднер не просто като наблюдател на европейските трансформации, а като участник, чиито идеи и предупреждения оформят политическия и икономическия пейзаж на Европа.

По време на форума ШУМЪТ НА ПАРИТЕ 2025 той ще анализира как Европа може да изгради стратегическо лидерство чрез балансирана политика между регулации и дерегулации, капиталова стабилност и икономическа свобода – особено в контекста на новата глобална търговска динамика, зададена от втората администрация на Доналд Тръмп.

Кристиан Линднер идва у нас в момент, в който фактът, че Германия е най-важният външнотърговски партньор на България има още по-силно значение предвид новата търговска политика на Тръмп.

Германски компании се утвърждават у нас като устойчиви инвеститори, оперирайки успешно в индустрии като производство, енергетика, логистика и услуги. Според данни на БНБ, преките германски инвестиции в България надхвърлят 4 милиарда евро към декември 2024 г.

Перспективите пред това партньорство стават още по-обещаващи с членството на България в Шенген и активния път за присъединяване на страната ни към еврозоната. Това партньорство обаче не е изолирано от глобалните сътресения, свързани с новата тарифна политика на САЩ, която преформатира условията за търговия, инвестиции и вериги на доставки в световен мащаб - с директно отражение върху Европа и устойчивостта на икономически съюзи като този между България и Германия.

Именно в този контекст ШУМЪТ НА ПАРИТЕ 2025 поставя фокус върху стратегическата адаптация и новите механизми за икономическа интеграция в условията на глобална турбулентност.

Програмата на форума включва задълбочени анализи и дискусии по най-важните икономически, финансови и геополитически теми на настоящето - от последиците от новия световен ред след митата на Доналд Тръмп, през бъдещето на еврозоната и устойчивото развитие на бизнеса, до инвестиционните стратегии в условията на нестабилност, новата роля на банковия сектор и трансформациите в сектора на недвижимите имоти.

Само ден преди събитието - на 4 юни - Европейската комисия ще публикува извънредния конвергентен доклад относно готовността на България за присъединяване към еврозоната. Тази ключова стъпка в европейската интеграция на страната ни ще зададе тона на много от дискусиите в рамките на ШУМЪТ НА ПАРИТЕ 2025. Очаква се темата за приемането на еврото и ролята на България в общата финансова архитектура на ЕС да бъде водеща във визионерските панели на форума, събирайки политически решения, пазарна логика и обществена перспектива в едно.

Следете повече подробности за лекторите и програмата на сайта на форума, който тази година отразява пулса на едно преломно време - с теми, които не просто анализират реалността, а чертаят нови хоризонти пред бизнеса, държавата и обществото.