В понеделник председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен разкри план за привличане на чуждестранни изследователи. Той ще бъде финансиран с половин милиард евро, насочени към кадрите, които създава американското висше образование.

„Ролята на науката в днешния свят е поставена под въпрос. Инвестициите във фундаментални, свободни и отворени научни изследвания са поставени под въпрос. Каква гигантска грешка“, заяви Фон дер Лайен. „Науката няма паспорт, няма пол, няма етническа принадлежност или политическа партия“.

Появявайки се заедно с френския президент Еманюел Макрон в легендарния парижки университет Сорбоната в понеделник, тя сподели, че инициативата „Изберете Европа за науката“ ще предложи програма на стойност 500 млн. евро от 2025 до 2027 г. за привличане на чуждестранни изследователи, за да „подпомогне най-добрите и най-ярките учени от Европа и целия свят“.

Макрон, от своя страна, заяви, че страната ще отдели още 100 млн. евро от програмата „Франция 2030“, за да привлече изследователи и да превърне Европа в „сигурно убежище“ за науката.

„Не може да има трайна демокрация без свободна и отворена наука“, категоричен беше той, цитиран от POLITICO.

Няколко други участници в събитието, на което присъстваха двамата лидери, засегнаха усилията на Тръмп да намали федералното финансиране на научните изследвания и заплахите да съкрати парите на университети като Харвард в размер на милиарди долари заради консервативните критики към висшето образование и обвиненията в антисемитизъм в университетските кампуси. Както френският министър на висшето образование Филип Баптист, така и Робърт Проктор, изтъкнат професор по история на науката в Станфорд, определига случващото се отвъд Атлантика като „обратно просвещение“.

Ръководителят на европейската изпълнителна власт не посочи поименно американските изследователи или Тръмп, но целите ѝ бяха ясни. Тя дори постави в основата на речта си историята на Мария Кюри - носителка на Нобелова награда, която бяга от окупираната от Русия Полша във Франция.

Критиките на Макрон са по-ясни.

„Не трябва да омаловажаваме това, което е заложено на карта днес. Никой не би могъл да си представи преди няколко години, че една от най-големите демокрации в света ще премахне научноизследователски програми с мотива, че в тях има думата разнообразие“, каза той. „Никой не би могъл да си представи, че една от най-големите демокрации в света може с един замах да заличи възможността за получаване на виза за изследовател”.

Фон дер Лайен обяви също така, че ще представи „Европейски закон за иновациите“ и „Стратегия за стартиране и увеличаване на мащаба“, за да намали бюрокрацията и да увеличи достъпа до рисков капитал. Това, според нея, ще помогне за превръщането на иновативната наука в бизнес възможности. Тя обеща да кодифицира правно свободата на научните изследвания на континента, като предложи „Закон за европейското научноизследователско пространство“.

До 2030 г. ЕК иска страните от ЕС да отделят 3% от брутния си вътрешен продукт за научни изследвания.

Миналия месец Макрон обяви подобен план - „Изберете Франция за науката“, но инициативата беше посрещната с критики от страна на френските изследователи, които се борят университетите им да осигурят по-високи заплати и по-добри условия на труд, за да се конкурират с американските си колеги. Френският президент заяви, че са получили „няколкостотин“ кандидатури за програмата.

Макрон се опита да направи подобен опит и по време на първия мандат на Тръмп, след като президентът на САЩ се оттегли от Парижкото споразумение за климата, но не е ясно до каква степен планът „Да направим нашата планета отново велика“ е проработил. В понеделник той заяви, че програмата позволява на Франция да „приеме най-добрите изследователи“, чиято работа в областта на науката за климата е застрашена.