Главният изпълнителен директор на Apple Тим Кук предупреди, че митата, наложени от президента Доналд Тръмп, ще доведат до увеличение на разходите с 900 милиона долара през тримесечието до края на юни - поредният знак, че тарифите оказват сериозно влияние върху корпоративна Америка.

Кук заяви по време на разговор с анализатори в четвъртък вечерта, че „при положение че глобалните тарифни ставки останат непроменени до края на тримесечието и не бъдат въведени нови мита, очакваме допълнителни разходи в размер на 900 милиона долара“, предават The Wall Street Journal и Financial Times.

Той подчерта, че поради несигурната търговска среда е „изключително трудно да се правят прогнози след юни“ относно въздействието върху разходите на Apple. В резултат на тези коментари акциите на компанията поевтиняха с почти 4% в извънборсовата търговия, но в момента се възстановяват.

Изказването на Кук е поредното доказателство, че тарифната политика на Тръмп вече оказва реално влияние върху най-големите американски компании. В същия ден Amazon включи търговските политики в списъка с фактори, застрашаващи печалбите ѝ, а McDonald’s отбеляза, че икономическата несигурност се отразява на потребителското поведение.

На 2 април Тръмп обяви високи „реципрочни“ мита за редица държави. Въпреки че САЩ временно освободиха смартфоните от 125-процентните мита върху китайския внос, Apple все още е засегната от действащите 20% мита върху китайски стоки.

Кук отбеляза, че през тримесечието до края на юни „очакваме по-голямата част от iPhone-ите, продавани в САЩ, да бъдат с произход от Индия“. Продуктите Mac, Watch и AirPods ще бъдат доставяни от Виетнам, докато Китай ще остане основен производствен център за продажбите извън САЩ.

„Разбрахме още преди време, че съсредоточаването на всичко в една локация носи твърде голям риск. Затова с течение на времето отворихме нови източници на доставка за части от веригата на доставки – макар и не за цялата“, каза Кук. „Очаквам тази тенденция да продължи.“

Миналата седмица Financial Times съобщи, че Apple планира да премести сглобяването на всички iPhone устройства, предназначени за американския пазар, в Индия още догодина. Подобно отдалечаване от китайската производствена база обаче крие риск от политически ответен удар в Китай, който остава третият най-голям пазар на Apple след САЩ и Европа.

В същото време мита от около 50% върху китайски стоки биха могли да повишат себестойността на iPhone 16 Pro с между 300 и 500 долара, според данни на TechInsights.

Джин Мънстър от Deepwater Asset Management коментира пред FT, че невъзможността на Apple да направи прогноза за ефекта от митата след първата половина на годината е тревожен сигнал за инвеститорите.

„Неудобният въпрос остава: какво означава това за втората половина на годината?“, казва той. „Всички компании ще трябва да се справят с това, но за Apple положението е най-сложно“, добавя той.

Въпреки предупрежденията, Apple съобщи в четвъртък, че търсенето на iPhone моделите ѝ остава стабилно в началото на 2025 г.

Компанията отчете приходи от 95.4 милиарда долара за тримесечието, приключило на 29 март — ръст от 5% на годишна база и леко над очакванията на анализаторите (94.6 млрд. долара). Нетната печалба е 24.8 милиарда долара, също над прогнозите от 24.5 млрд. и с 5% повече спрямо същия период на предходната година.

Приходите от iPhone възлизат на 46.8 милиарда долара, което е увеличение с 2% на годишна база.

Приходите в Китай леко са спаднали до 16 милиарда долара (с 2.4% по-малко), отразявайки нарастващата конкуренция от местни производители на смартфони през последните тримесечия. Тази тенденция вероятно ще се задълбочи, докато търговската война продължава. Приходите от iPhone съставляват около половината от общите приходи на Apple.

В същото време бизнесът с услуги, включващ App Store, iCloud и Apple Pay, продължава да расте стабилно, отбелязвайки 12% ръст до 26.6 милиарда долара.

Главният финансов директор на Apple, Кеван Парекх, казва пред Financial Times, че не се забелязват признаци за краткосрочно нарастване на потребителското търсене с цел изпреварване на априлските мита.

„Не вярваме, че през март сме наблюдавали някакъв значителен ефект от ускорено търсене, който да е повлиял върху резултатите ни“, посочва Парекх.

Междувременно Съветът на директорите на Apple одобри увеличение на дивидента с 4% и програма за обратно изкупуване на акции на стойност до 100 милиарда долара - малко по-малко от миналогодишния лимит от 110 милиарда долара.

Освен с обновяване на продуктовата си линия, Apple се стреми да навакса и в областта на изкуствения интелект, след като вече няколко пъти отложи обещаните нови AI функционалности за своите устройства.

По време на конферентния разговор за резултатите Кук призна, че компанията се нуждае от още време, за да предостави персонализирани AI възможности за асистента Siri, които да отговарят на високите стандарти за качество на Apple.