Microsoft се нуждаеше от победа. Последните тримесечни резултати и прогнози му я дават.

Цената на акциите на софтуерния титан скочи със 7% в следборсовата търговия в сряда след отчета за третото фискално тримесечие. Докладът показа силен ръст на приходите и печалбите във всички бизнес сегменти на компанията, като внимателно наблюдаваната облачна услуга Azure надхвърля прогнозите на Уолстрийт.

Прогнозите на Microsoft за тримесечието, приключващо през юни, също надхвърлят очакванията. Това би трябвало да помогне на компанията да подобри позициите си сред инвеститорите, които през последната година се отдръпват от акциите на компанията поради опасения за забавяне на растежа на облачните услуги в съчетание с огромните разходи за изкуствен интелект.

Цената на акциите на Microsoft се понижи след предишните три тримесечни отчета, а през последните 12 месеца акциите на компанията изостават от всички нейни технологични конкуренти с изключение на Alphabet, майка на Google, която през този период загуби две федерални антитръстови дела.

Последните резултати също така показват устойчивостта на Microsoft в свят, който сега е белязан от изключителна несигурност по отношение на митата. По време на конферентния разговор на компанията главният финансов директор Ейми Худ заяви, че „сигналите за търсене“ в различните бизнеси на компанията са останали постоянни през този месец.

Това поне показва, че големите корпорации, които осигуряват част от приходите на Microsoft, все още не намаляват технологичните си бюджети. Главният изпълнителен директор Сатя Надела нарече софтуера „най-ценният ресурс, с който разполагаме, за да се борим с всякакъв вид инфлационен натиск или с всякакъв вид натиск за растеж, при който трябва да се прави повече с по-малко средства“.

Общите приходи на Microsoft за тримесечието, приключващо през март, са скочили с 13% спрямо предходната година до малко над 70 млрд. долара. Нетната печалба възлиза на 25,8 млрд. долара, или 3,46 долара на акция при очаквания на анализаторите за 3,22 долара на акция.

Гигантът отчете и капиталови разходи, които включват оборудване, придобито по финансов лизинг, в размер на 21,4 млрд. долара. Това е с около 1 млрд. долара по-малко от прогнозите на анализаторите, според консенсусните оценки на Visible Alpha.

Капиталовите разходи са внимателно наблюдаван показател сред големите технологични компании, които влагат милиарди в изкуствения интелект. Meta Platforms, компанията майка на Facebook и Instagram, повиши горната граница на прогнозата си за капиталовите разходи за тази година с 11% до 72 млрд. долара в собствения си тримесечен доклад в сряда.

Приходите на всяко от ключовите звена на Microsoft надхвърлят насоките, които компанията публикува през януари. Подразделението за производителност и бизнес процеси, което включва продуктите на Microsoft 365, регистрира приходи от 29,9 млрд. долара, което е с 10% повече от миналата година и изпреварва вътрешните прогнози за продажби до 29,7 млрд. долара.

Митатa сигурно няма да се отразят добре на продажбите на персонални компютри в дългосрочен план. Но днешният Microsoft разполага с много по-устойчиви бизнеси.