Икономическата динамика в еврозоната се забавя през април на фона на търговското напрежение, което засегна сектора на услугите и разклати крехкия оптимизъм за пътя на възстановяване на блока.

Композитният индекс на мениджърите по поръчките (PMI) в еврозоната, който е внимателно следен показател за състоянието на частния сектор, спада до 50,1 през април от 50,9 през март, като не достига консенсусните очаквания от 50,3.

Цифрата, която едва надхвърля прага от 50,0, разделящ растежа от свиването, предполага стагнация в икономиката на блока в началото на второто тримесечие, отбелязва Euronews.

Резултатите от април отчитат разминаване между леко съживяващия се производствен сектор и сектора на услугите, който се свива.

Индексът PMI в сферата на услугите се понижава от 51 на 49,7 пункта, което е първият спад от пет месеца, докато индексът PMI в сферата на производството се повишава до 48,7 пункта, надминавайки прогнозите за спад до 47,5.

Проучванията свидетелстват за рязко влошаване на бизнес доверието в цялата еврозона, като нагласите се понижават до най-ниското си ниво от ноември 2022 г. и остават доста под средната стойност.

Спадът е широкообхватен, като засяга както производството, така и услугите, и се проявява в повечето големи икономики от еврозоната, отразявайки широко разпространената предпазливост на фона на нарастващата геополитическа и търговска несигурност.

Притесненията за митата засягат германските услуги, производството остава устойчиво

В Германия, индустриалното сърце на еврозоната, бизнес активността спада след три месеца растеж.

Съставният PMI индекс бележи понижение от 51,3 пункта през март до 49,7 през април.

В сферата на услугите спадът е по-силен, като PMI индексът за сектора се понижава от 50,9 на 48,8, доста под очакванията за 50,3.

Доставчиците на услуги се позовават на свързаната с митата несигурност и на колебаещите се клиенти. Независимо от това заетостта в частния сектор на Германия се понижава незначително, а маржовете на производството се подобряват поради спада на цените на суровините, особено енергията.

Спадът на цените на енергоносителите, свързан с опасенията за рецесия в САЩ, е попътен вятър за производителите. Компаниите съобщават за рядко срещано нарастване на поръчките за износ и скромна способност да повишават продажните цени, което за първи път от близо година подсказва за зараждаща се ценова мощ.

Д-р Сайръс де ла Рубия, главен икономист в Хамбургската търговска банка, коментира, че производството „изглежда се държи по-добре от очакваното“ в условията на новите мита, обявени от президента Доналд Тръмп по-рано този месец, които включват обща такса от 10% и такса от 25% върху вноса на автомобили.

„Повечето производители в еврозоната не са твърде засегнати. Те всъщност увеличават производството за втори пореден месец, и то дори по-силно, отколкото през март.“, допълва икономистът.

Френската икономика изпитва затруднения

Във Франция картината е по-мрачна. Композитният индекс на мениджърите по поръчките (PMI) се понижава от 48 на 47,3 пункта през април, което е под прогнозите за 47,8, допълва Euronews.

Секторът на услугите понесе основната тежест на свиването с PMI за услугите от 46,8 пункта, докато производственият сектор остана слаб, макар и да се стабилизира на 48,2.

Според Йонас Фелдхузен, младши икономист в Хамбургската търговска банка, частният сектор на Франция „ще бъде изправен пред значителен натиск през следващите месеци“, като подчерта рязкото влошаване на поръчките и намаляването на очакванията. „Секторът на услугите остава в несигурно състояние. С началото на второто тримесечие бизнес активността се влоши, като се наблюдава спад както на вътрешния, така и на външния нов бизнес. В отговор на това доставчиците на услуги намалиха работната си сила“.

Въпреки че производството във френските заводи се повишава, Фелдхузен коментира, че това „все още не е показателно за устойчив обрат“. Политическата несигурност и фискалната нестабилност усложняват проблема, като икономистът отбеляза „крехката ситуация с дълга“ на Франция и „постоянния риск от срив на правителството“.

Инфлационният натиск намалява, ЕЦБ следи внимателно данните

Данните за PMI през април носят известно насърчение за Европейската централна банка (ЕЦБ), която обмисля темп на облекчаване на политиката.

Разходната инфлация отслабва, цените на производствените ресурси нарастват с най-бавния темп от ноември 2024 г. Инфлацията на производствените цени също се забавя до петмесечно дъно.

„Европейската централна банка получава лека подкрепа за позицията си за намаляване на лихвените проценти от показателите за цените в сектора на услугите“, коментира още Де ла Рубия, макар че предупреждава, че нарастващите разходи в сектора на услугите все още свиват маржовете.

Според Фелдхузен отслабващият ценови натиск може да се разшири през следващите месеци, особено ако търговските търкания доведат до непродадени стоки в блока.

Експертите очакват ЕЦБ да осъществи още три намаления на лихвените проценти през тази година.

В перспектива икономистите виждат потенциален буфер във фискалната експанзия.

Де ла Рубия отбелязва положителното въздействие на нарастващите европейски бюджети за отбрана и планираните германски инвестиции в инфраструктурата. „Това би трябвало да се отрази благоприятно не само на производството, но и на сектора на услугите, макар и с известно закъснение“, допълва икономистът.