На днешния ден през 1879 година София става столица на България.

Предложението е на проф. Марин Дринов. Като стар български град, отдалечен от турската граница и средищно разположен в българските земи според тогавашното разбиране, София е била счетена за идеален избор.

София носи името на късноантичната катедрала на града „Света София”. Това се допълва от всенародната почит към светата мъченица София, майка на трите свети мъченици - Вяра, Надежда и Любов.

Виж още: 5 български градове рекордьори

17 септември, е приет за Ден на София.

Чества се и 4 януари, когато градът е освободен от турско робство през 1878 г. от руските войски.