Издирването на крадец на бижутериен магазин в Индия завърши с неочакван обрат, след като мъжът сам се предаде в полицията, призна престъплението си и описа мотивите си, съобщава The Times of India.

23-годишният Киран Кумар призна, че е обрал бижутерията след години на търсене на работа и пари, с които да помогне на своя болен от детски паралич братовчед да плати за операция. Отегчен от растящото неравенство, той решава да вземе нещата в собствените си ръце.

„Бяхме отчаяни за пари, с които да сбъднем мечтата си“, обясни той пред полицията. „Бях зидар, водопроводчик и електротехник, но ставах все по-беден и по-беден с всеки изминал ден“, разказа Кумар.

Младият мъж, който издържа четири братя и сестри и майка си с оскъдните си доходи, и негов съучастник успяват да проникнат през тухлена стена на бижутериен магазин. Те хвърлили на кучета пазачи чили на прах, за да разсеят миризмата си, и избягали със златни колиета, обеци, изумруди и висулки за близо 100 000 щатски долара.

„Ако си беден, никой не се интересува от теб. Никой не дава пет пари за това какво искам да направя в живота“, казва още крадецът „Моят братовчед Ананд има нужда от пари, за да се подложи на операция. Опитахме се да му помогнем, но на никой не му пука“.

Кумар разказва още, че със съучастника си отнесли 15-килограмовата плячка у дома си пеша, тъй като не можели да си позволят такси.

"Политиците са крадци, които ни плячкосват в продължение на пет години", каза той, "Аз станах крадец само за една нощ, за да покажа на света нарастващото неравенство в страната."

Кумар добавя: „Ако имам шанс, мога да служа на обществото по-добре от политик“.