Щиглиц: Щатската икономика може да се свие през 2010 г.
&format=webp)
Икономистът, носител на Нобелова награда, Джоузеф Щиглиц предупреждава, че съществуват "значителни" шансове щатската икономика да се свие през втората половина на следващата година и призова правителството да подготви втори пакет от мерки за стимулиране на икономиката с цел създаване на работни места, информира АP.
"Вероятността от подобно забавяне е много, много висока," е заявил Щиглиц пред журналисти в Сингапур. "Съществува значителна вероятност икономическият ръст да е отрицателен."
Щиглиц, който е професор в Колумбийския университет, призова Вашингтон да освободи повече средства за щатските правителства, които се изправят пред спад в данъчните приходи.
Щатската икономика, която е най-голямата в света, трябва да нарасна поне с 3%, за да могат да бъдат създадени достатъчно работни места за хората, вливащи се в работната сила, според Щиглиц.
Нивото на безработица в САЩ падна до 10% през ноември, в сравнение с 10.2% през октомври.
"Ако не се подготвите от сега и икономиката се окаже толкова слаба, колкото мисля, че ще бъде, тогава ще се озовете в много трудно положение," казва Щиглиц.
Щатската икономика нарасна с 2.8% през третото тримесечие, след рекордни четири поредни тримесечие на свиване.
)
,fit(1920:897)&format=webp)
,fit(140:94)&format=webp)
,fit(140:94)&format=webp)
,fit(140:94)&format=webp)
,fit(140:94)&format=webp)
,fit(140:94)&format=webp)
,fit(140:94)&format=webp)