Близо 200 представители на бизнеса от Варна и региона обсъдиха потенциала на града като аутсорсинг дестинация по време на второто събитие от инициативата Colliers Connects, организирано от международната компания за човешки ресурси Adecco и Colliers International, България.

"Аутсорсинг индустрията набира скорост с изключително бързи темпове в глобален мащаб. Ние вярваме, че България и специално Варна, като ключова локация за развитието на тази дейност, трябва час по-скоро да се възползват от възможностите, които тя предоставя. Имаме всички шансове да станем привлекателна аутсорсинг дестинация, стъпвайки на успешния чужд опит и поучавайки се от най-добрите световни практики," каза Атанас Гаров, изпълнителен директор на Colliers International.

Ивайло Славов, изпълнителен директор на Adecco България, изброи ключовите фактори за успеха на една аутсорсинг дестинация - инфраструктура, човешки ресурси, готовност за съдействие от страна на местната власт.

"Варна предлага отличен отговор на всяко от тези условия - прекрасна природа, отлични ценови параметри, рамкови условия, произтичащи от членството на България в Европейския съюз и добри данъчни закони. Това я прави много атрактивна локация. В града има успешни примери за развитие на тази дейност и се надявам, че те ще стават все повече."

През 2004 г. около 3 000 души в България са били заети в сферата на аутсорсинга, като в момента броят им е над 15 000 - допълни още Славов.

Специален гост на събитието беше Дедлев Хох, Мениджър на подразделението „Глобални софтуерни решения и услуги" на международната консултантска компания McKinsey.

"Благодарение на аутсорсинга може да покажете, че сте шампиони не само в класическия, но и в икономическия шах", каза той. Г-н Хох насърчи българския бизнес по-скоро да заеме полагащото му се място на пазара на аутсорсинг услуги, преди държави като Полша, Румъния, Русия, Египет и Мароко да го изпреварят.