Премиерът на Латвия Иварс Годманис подаде оставка, съобщи президентът Валдис Затлерс, което въвежда обхванатата от рецесия страна в политическа криза, предаде АФП.

"Премиерът изпрати писмо с оставката си и аз я приех", заяви Затлерс пред журналисти след среща при закрити врата с Годманис, чиято дясноцентриска правителствена коалиция беше на ръба на разпадането в продължение на седмици, съобщава БГНЕС.

"Латвийската икономика е в състояние на клинична смърт и ние имаме само три-четири минути, за да я реанимираме", заяви преди време директорът на Централната банка на страната Илмас Римесвиц, известен като заклет привърженик на монетарната политика, цитиран от "Figaro".

Балтийските страни поставиха рекорд по икономически ръст след приемането си в ЕС през 2004 г. Латвия - доскоро първа сред тях, се радваше на годишен икономически ръст от 10.4%. Сега тя отново е шампион на Европа... но по прегряване на икономиката с инфлация от 15.4% и очаквания за спад на БВП през 2009 г. с 6.9%.

Всички икономисти виждат причина за рязкото влошаване на икономическата ситуация в "сериозната задлъжнялост във валута" на икономическите агенти в Латвия.

"Латвия или ще преживее тежка рецесия, или ще потъне в още по-тежка, неконтролирана криза с девалвация на валутата", коментира възможностите Европейската банка за възстановяване и развитие.

В тази връзка ЕС, МВФ и съседните скандинавски страни отпуснаха на Рига заем от 7.5 млрд. долара, но срещу тежката цена на бюджетни ограничения, най-вече намаляване на заплатите на гражданите, което от своя страна доведе до протестите пред Парламента на 13 януари и истинския бунт вътре в него.