До 120 лв. месечна компенсация ще получават лицата, които са работили на непълно работно време в секторите "Индустрия" и "Услуги". В правителственото постановление, прието на днешното заседание, се определят условията и редът за предоставяне на сумите, чиято цел е да се ограничат масовите съкращения на работници и служители от фирми, засегнати от световната икономическа и финансова криза. Това съобщи правителствената информационна служба.

Мярката създава условия чрез компенсация към доходите им те да останат на работа в същото предприятие и да запазят заетостта си, а работодателите - да задържат персонала, който ще им е необходим при излизане от кризата и съживяване на пазара на труда. Компенсацията е за срок не повече от три последователни месеца, еднократно в рамките на една календарна година. Конкретният размер ще се изчислява пропорционално на действително отработеното време.

За изплащането й в Националния план за действие по заетостта /НПДЗ/ през 2009 г. са предвидени 6 753 081 лв. С тези средства ще бъдат подпомогнати 18 759 души, преминали на непълно работно време.

За срока на изплащане на компенсациите работодателят няма право да наема нови служители на длъжности, за които е въведено непълно работно време, да изисква от работещите на непълно работно време да полагат извънреден труд или да сключва трудови договори с тях за работа на друго работно място в същото предприятие, да увеличава трудовите норми на работещите на непълно работно време, да ги поставя при по-неблагоприятни условия на труд от работещите на пълно работно време. С приетия документ се цели изпълнението на един от основните приоритети на политиката по заетостта през 2009 г. - осигуряване устойчивост на заетостта.