В разгара на газовата криза само два от основните индекси на регионалните фондови борси отчетоха повишения през изминалата седмица, показват данни на инвестиционния посредник Карол.

Най-добро представяне за последните пет сесии записа македонският MBI-10, който е добавил 4.44% към стойността си, до 2 184.45 пункта. Индексът е също един от двата печеливши в региона от началото на годината с ръст от 4.21%.

Другият индекс, приключил миналата седмица на положителна територия, е румънският BET, чиято стойност е нараснала с 2.14%, до 2 808.46 пункта. Той обаче губи 3.19% от началото на годината, след спада от над 5% в предходната седмица.

Най-понижаващият се индекс през изминалата седмица е черногорският NEX20, който е загубил 9.77%, до 9 025.69 пункта. Индексът се е понижил с толкова и от началото на годината, тъй като миналата седмица беше първа за местната борса през 2009 г.

Вторият най-голям губещ в региона е индексът на Morgan Stanley MSCI EE, следящ представянето на развиващите се пазари от Източна Европа. Неговата стойност се е понижила с 9.09% за последните пет сесии. Той губи 4.84% от началото на годината.

Измерителят на родните сини чипове SOFIX записва третия най-голям спад в региона през миналата седмица. Той се понижи с 8.59%, до 324.65 пункта. Изтъргуваните книжа на компании, включени в SOFIX, бяха на стойност 3.48 млн. лв. SOFIX е сред най-големите губещи в региона от началото на годината със спад от 9.48%.

Най-понижаващият се индекс от началото на годината е сръбският BELEX15, чиято стойност е паднала с 9.98%, до 508.79 пункта. Индексът е загубил 2.53% през миналата седмица.

Само два от индексите в региона бележат ръст от началото на годината. Другият повишаващ се индекс, освен македонския, е хърватският, който е нараснал с 2.33%.

СтранаСедмична промянаЗа годинатаБългария-8.59%-9.48%Хърватия-3.76%2.33%Македония4.44%4.21%Черна Гора-9.77%%-9.97%Румъния2.14%-3.19%Русия-4.21%-1.76%Сърбия-2.53%-9.98%Турция-2.52%-3.95%Украйна-1.75%-4.24%MSCI EE -9.09%-4.84%

Данни: ИП Карол