Скандални записи разкриха мащаба на сътрудничеството между Будапеща и Москва
Разследване на международни медии показва как унгарският външен министър обещава на Русия да съдейства за премахването на олигарси от санкционните списъци на ЕС
,fit(1001:538)&format=webp)
Унгария се оказа в центъра на сериозен международен скандал, след като разследване на консорциум от журналисти (включващ VSquare и The Insider) разкри дълбочината на сътрудничеството между Будапеща и Москва. Изтекли записи на телефонни разговори и данни от разследвания сочат, че унгарският външен министър Петер Сиярто не само поддържа редовен контакт с Кремъл, но и активно лобира за премахването на санкциите срещу руски олигарси и техни близки, пише POLITICO.
Най-сериозното доказателство в случая е 94-секунден запис на разговор от 30 август 2024 г. между Сиярто и руския външен министър Сергей Лавров. В него Лавров предава молба от името на олигарха Алишер Усманов за премахване на сестра му, Гулбахор Исмаилова, от санкционния списък на ЕС.
Отговорът на Сиярто в записа е недвусмислен – той заявява, че „заедно със словаците внасяме предложение в Европейския съюз за изваждането ѝ от списъка“. Министърът обещава това да се случи „следващата седмица“ с началото на новия период за преразглеждане на санкциите, добавяйки: „Ще направим всичко възможно тя да бъде отстранена“. Данните потвърждават, че Исмаилова действително е била премахната от списъка на ЕС през март 2025 г.
Разследването твърди още, че Будапеща активно се е противопоставяла на мерки срещу руския „сенчест флот“ от петролни танкери и е лобирала за интересите на богати руски бизнесмени. Тези действия се развиват на фона на доклади в The Washington Post, според които Сиярто е споделял чувствителна информация с Русия по време на заседанията на Съвета по външни работи в Брюксел. В самия запис Лавров дори отбелязва пред Сиярто, че той се радва на широко и позитивно отразяване в руските медии. На въпроса на унгарския министър дали е казал нещо грешно, Лавров отговаря успокоително, че руските медии просто представят Сиярто като политик, който прагматично се бори за интересите на своята страна.
Реакцията на Петер Сиярто спрямо тези разкрития е подчертано пренебрежителна. Той не отрича автентичността на контактите, но твърди, че подслушването на телефона му от чужди разузнавателни служби е отдавна известен факт. Министърът дори иронизира разследващите журналисти с думите:
„Добра работа! Те доказаха, че казвам едно и също публично и по телефона.“
Министърът подчертава, че Унгария е последователна в критиката си към санкциите: „От четири години казваме, че политиката на санкции е провал, причиняващ повече вреда на ЕС, отколкото на Русия“. Той е категоричен, че Будапеща никога няма да се съгласи със санкции срещу лица или компании, които са от значение за енергийната сигурност на страната.
Правителството на Виктор Орбан също защитава тези действия като легитимна дипломатическа практика, отбелязва Euronews. Международният говорител Золтан Ковач описва Сиярто като „посредник между Европа и Русия“, който се опитва да обяснява решенията и да поддържа канали за комуникация. Според Ковач обвиненията за споделяне на поверителна информация са „напълно неоснователни“.
Разкритията, че Сиярто е поддържал връзка с Москва (както и с Израел, Сърбия и Турция) преди и след срещи на министрите на ЕС, предизвикаха остри реакции:
Европейската комисия описа разкритията като „силно тревожни“ и поиска официални разяснения от Будапеща.
Премиерът на Полша Доналд Туск посочи, че не е изненадан и призна, че е изключително внимателен каква информация споделя в присъствието на Орбан, вземайки думата „само когато е строго необходимо“.
Последиците от този скандал вече се усещат в Брюксел, където доверието към Унгария е сериозно подкопано. Доклади сочат, че лидерите на ЕС все по-често ограничават достъпа на Будапеща до чувствителни материали и провеждат ключови дискусии в по-тесни групи извън официалните формати. Ситуацията е особено напрегната и заради предстоящите парламентарни избори в Унгария на 12 април, където близките връзки на правителството с Москва и външната намеса се превърнаха в централни теми на политическата кампания. Докато Будапеща продължава да внася значителни количества руска енергия и да поддържа контакти на високо ниво с Кремъл, разривът с нейните европейски партньори изглежда се задълбочава.
&format=webp)
)
&format=webp)
&format=webp)
&format=webp)
&format=webp)
&format=webp)
,fit(140:94)&format=webp)
,fit(140:94)&format=webp)
,fit(140:94)&format=webp)
,fit(1920:897)&format=webp)
&format=webp)
,fit(140:94)&format=webp)
,fit(140:94)&format=webp)