Европейският съюз прие нов пакет санкции срещу Русия, насочени към енергийния и финансовия сектор, в опит да увеличи натиска над военната машина на Кремъл с цел постигане на временно прекратяване на огъня в Украйна.

Санкциите, одобрени в петък от посланиците в Брюксел, забраняват всички транзакции с 22 руски банки, Руския фонд за преки инвестиции и неговите дъщерни дружества, както и прякото и непрякото използване на газопровода „Северен поток“.

Освен това ЕС трансформира тавана на цените на руския суров петрол, фиксиран на 60 долара за барел от декември 2022 г., в динамичен механизъм, който ще остане с 15% по-нисък от средната пазарна цена, твърдят пред Euronews дипломатически източници. Новата горна граница ще започва от 47,6 долара за барел и ще бъде коригирана автоматично на всеки шест месеца, с възможност за ad-hoc корекции, ако пазарни колебания го изискват, допълват те.

САЩ, които по време на предишното управление на Г-7 бяха основен поддръжник на ограничението на цените, не подкрепиха преразглеждането в посока надолу.

Освен това на още 105 кораба, принадлежащи към т. нар. „сенчест флот“ – остарели танкери, използвани от Москва, за да заобиколи ценовата горна граница, е отказан достъп до пристанищата и услугите на ЕС. С това черният списък на „сенчестия флот“ вече наброява повече от 400 кораба.

С ключова промяна ЕС забранява вноса на петролни продукти, произведени чрез рафиниране на руски суров петрол и продавани в блока под различен етикет. Те идват предимно от Индия и Турция. Ограниченията са насочени и към 11 компании извън Русия, обвинени, че позволяват заобикаляне на закона, включително 4 в континентален Китай и 3 в Хонконг.

Това е 18-ият пакет от санкции от началото на войната през февруари 2022 г. Дипломат номер едно на блока Кая Калас го нарече един от „най-силните“ пакети до момента.

„Нанасяме удар в сърцето на руската военна машина“, заяви председателят на ЕК Урсула фон дер Лайен. „Натискът е голям. Той ще продължи, докато Путин не прекрати тази война“, добави тя.

Президентът на Украйна Володимир Зеленски коментира новината в социалните мрежи, като заяви: "Решение на Европейския съюз, за което всички работихме заедно. Успяхме да укрепим 18-ия пакет от санкции срещу Русия за тази война и днес пакетът беше одобрен."

Той благодари на всички, допринесли за това и специално на председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен, на всеки лидер на държава-членка на ЕС, за тяхното единство и принципна позиция, на председателя на Европейския съвет Антонио Коща и на Дания за "наистина силния старт на нейното председателство на ЕС". Това решение е съществено и навременно, особено сега, в отговор на факта, че Русия засили бруталността на ударите по нашите градове и села.", допълни Зеленски.

Политическият пробив стана възможен едва след като Словакия оттегли ветото си, което досега възпрепятстваше одобряването на новите санкции. Причина за него беше съвсем друг въпрос: предложеното постепенно спиране на всички руски изкопаеми горива до края на 2027 г.

Европейската комисия разкри пътната карта през май, а през юни представи проектозаконодателството, основано на постепенна забрана на краткосрочните и дългосрочните договори за доставка на газ.

Като страна без излаз на море Словакия протестира остро срещу плана, като предупреди, че той ще повиши цените за потребителите, ще отслаби конкурентоспособността и ще застраши енергийната сигурност. Тъй като поетапното спиране на доставкирв се приема с квалифицирано мнозинство, Братислава прибягна до изискването на единодушие, за да издейства отстъпки от Брюксел.

По време на срещата на високо равнище на ЕС миналия месец словашкият министър-председател Роберт Фицо повиши залога с искания за финансова компенсация, които не бяха изпълнени.

Той заяви, че страната му рискува да бъде изправена пред съдебен иск от руския газов монополист „Газпром“ на стойност между 16 и 20 млрд. евро поради прекратяването на дългосрочния договор с продължителност до 2034 г. Европейската комисия, напротив, твърди, че забраните за доставка на газ ще действат като „форсмажорни обстоятелства“ в съда и ще предпазят правителствата и компаниите от щети, допълва Euronews.

Безизходицата засили диалога между Братислава и Брюксел, като акцентът беше върху практическите решения за диверсифициране на енергийния микс на Словакия от Русия, укрепване на връзките със съседните държави и намаляване на нестабилността на цените.

Фицо приветства контактите като „конструктивни“, но запази позицията си, изненадвайки дипломатите, които смятаха, че ветото ще бъде оттеглено по-рано. Германският канцлер Фридрих Мерц и полският премиер Доналд Туск се намесиха в търсене на изход от задънената улица.

Във вторник фон дер Лайен изпрати на Фицо писмо от три страници с уверения за прилагането на постепенното извеждане от употреба, включително възможно отпускане на държавна помощ и средства от ЕС за „компенсиране на отрицателните последици за домакинствата и промишлеността“.

Тя обеща да изясни критериите за задействане на „извънредното прекъсване“ и временно да преустанови прилагането на забраните за доставка на газ в случай на „екстремни скокове на цените“. В писмото обаче не се споменава за специално пригоден финансов пакет за Словакия.

„Работим в тясно сътрудничество с най-пряко засегнатите държави членки, особено със Словакия, за да гарантираме, че поетапното прекратяване на вноса на руска енергия в ЕС ще бъде постепенно и добре координирано“, допълни фон дер Лайен.

Според Фицо, който публикува цялото поверително писмо в социалните мрежи, предложението на фон дер Лайен е категорично отхвърлено от коалиционните му партньори.

„Техният отговор е, че гаранциите на Комисията за Словакия са недостатъчни - някои дори ги определиха като НИЩО“, подчерта той.

След това поиска пълно освобождаване от поетапното изключване, за да продължи да купува руски газ до края на договора с „Газпром“ през 2034 г.

Но няколко дни по-късно, на фона на нарастващия натиск, Фицо се отказа от ветото си.

„На този етап би било контрапродуктивно да продължим да блокираме 18-ия пакет от санкции“, заяви в четвъртък вечерта. „Засега всички възможности са изчерпани и оставането ни на позицията на блокиране би застрашило нашите интереси“.

Премиерът обаче се зарече да продължи кръстоносния си поход срещу „идеологически и натрапчиво антируското“ поетапно изтегляне, както го нарече. „Започва вторият етап от нашата битка с Европейската комисия по въпроса за руския газ. Имаме ясен план за изпълнение на националните ни интереси.“, допълни той.

Сделката идва в момент, когато президентът на САЩ Доналд Тръмп втвърдява реториката си срещу Путин, като обещава да изпрати военна помощ на Украйна и да наложи „строги мита“ на Русия – сериозна промяна, която веднага беше приветствана в Европа. Белият дом обаче отказва да одобри по-нисък ценови таван за руския петрол, оставяйки съюзниците от Г-7 да действат самостоятелно.