Хамас е „представил положителен отговор“ на предложението за 60-дневно прекратяване на огъня в Газа, което открива път към разрешаване на конфликта след месеци на неуспешни усилия.

Групировката е напълно готова незабавно да започне кръг от преговори относно механизма за прилагане на тази рамка“, се казва в изявлението, цитирано от CNN.

По-рано Израел прие изготвената от САЩ рамка и сега се очаква двете страни да започнат окончателни, подробни преговори преди официалното постигане на споразумение за прекратяване на огъня.

„Сега сме много по-близо до прекратяването на тази проклета война“, написа във Facebook, Бишара Бахба, един от водещите преговарящи с Хамас. Той допълни, че групировката е въвела „изменения, които смята за необходими“. „Според мен тези изменения няма да попречат на постигане на споразумение за прекратяване на огъня следващата седмица, с Божията помощ“, уточни той.

Израелски източник коментира, че Израел е очаквал положителен отговор от Хамас с преформулиране на няколко точки в предложението. И според него не се очаква тези промени да провалят усилията за прекратяване на огъня.

От 50-те израелски заложници, които остават в Газа, предложението призовава за освобождаването на 10 живи заложници и телата на 18 загинали.

На първия ден от прекратяването на огъня Хамас ще освободи осем живи заложници в замяна на неуточнен брой палестински затворници. След това Израел ще се изтегли от части от северната част на Газа и двете страни ще започнат преговори за постоянно прекратяване на огъня.

Освобождаването на заложниците трябва да стане без церемонии от страна на Хамас. Останалите заложници ще бъдат освободени на още четири дати, посочени в предложението.

Усилията за прекратяване на огъня се засилиха след 12-дневния конфликт между Израел и Иран миналия месец. Катар, който е ключов преговарящ, незабавно започна нов кръг от непреки преговори между Израел и Хамас за намиране на „консенсусна позиция“ въз основа на предишни предложения.

Според израелски източник, новото предложение включва по-силни гаранции за ангажимента на САЩ да задържат Израел на масата за преговори по време на или след 60-дневното примирие.

Освен това Израел се ангажира да позволи увеличаване на помощта за Газа по традиционни хуманитарни канали, а не чрез спорната и подкрепяна от Израел Хуманитарна фондация за Газа.

Президентът на САЩ Доналд Тръмп настоява усилено за прекратяване на огъня, като тази седмица заяви, че Израел „се е съгласил с необходимите условия“ за финализиране на сделката.

В публикация в Truth Social той предупреди Хамас също да приеме предложението.

„Надявам се, за доброто на Близкия изток, Хамас да приеме тази сделка, защото няма да стане по-добре - ЩЕ СТАВА САМО ПО-ЗЛЕ“, предупреди той, като благодари на Катар и Египет за придвижването на предложението.

Израел прие новото предложение във вторник, докато Рон Дермер, съветник на премиера Бенямин Нетаняху, беше във Вашингтон за среща с високопоставени служители от администрацията на Тръмп, включително със специалния пратеник на САЩ Стив Уиткоф.

На следващия ден Хамас заяви, че обсъжда предложението като част от „националните консултации“ и че цели да постигне споразумение, което да гарантира „край на агресията, изтегляне на израелските сили и спешна помощ за нашия народ в ивицата Газа“.

Според източник на CNN се очаква Израел и Хамас да започнат бързо преговори, по време на които официални лица от двете страни ще се намират в една и съща сграда, а преговарящите ще предават съобщения помежду си, за да постигнат бързо споразумение. Един от ключовите въпроси ще бъде графикът за изтегляне на израелските сили по време на прекратяването на огъня, допълни той.

Катар представи новото предложение за 60-дневно прекратяване на огъня, подкрепено от администрацията на Тръмп, както на Хамас, така и на Израел тази седмица, след месеци на задкулисни усилия, ръководени от Уиткоф.

След като двумесечното прекратяване се провали през март и Израел поднови бомбардировките си над Газа, администрацията на Тръмп представи предложение за прекратяване на огъня, което беше отхвърлено от Хамас, тъй като не включваше гаранции за окончателно прекратяване на войната.

Новата версия се опита да отчете това ключово искане, като предложи по-силни гаранции от страна на САЩ, че прекратяването на огъня ще продължи след 60 дни, дори ако все още не е постигнато цялостно споразумение.

По данни на палестинското министерство на здравеопазването от началото на войната Израел е убил над 57 000 палестинци в Газа. Докато преговарящите работеха за постигане на напредък по последното предложение за прекратяване на огъня, Израел засили бомбардировките си, убивайки десетки цивилни жертви в обсадения анклав.

Досега Израел отказваше да се съгласи на споразумение, което да включва цялостен край на войната, тъй като Нетаняху заяви, че целите включват унищожаване на военния потенциал на Хамас и способността му да управлява.

Но след конфликта с Иран той сигнализира за нова готовност за компромис и заяви, че след военните операции на Израел в Иран са се отворили „много възможности“, включително да бъдат върнати у дома останалите заложници в Газа.

Това беше първият случай от месеци насам, в който дългогодишният израелски лидер даде ясен приоритет на връщането на заложниците пред разгрома на Хамас.

Предвижда се Бенямин Нетаняху да пътува до Вашингтон този уикенд, а в понеделник да разговаря с Тръмп. Преди да отпътува, той ще свика кабинета в събота вечер, за да обсъди предложението. Въпреки че крайно десни членове на израелското правителство заявиха, че ще се опитат да узурпират сделката, други политически партии дадоха да се разбере, че ще подкрепят прекратяването на огъня.