Защо британците не харесват Стармър, въпреки външнополитическите му успехи?
Той сключи търговски споразумения със САЩ, Индия и ЕС, но 69% от избирателите вече имат негативно мнение за него

След една година работа министър-председателят на Обединеното кралство Кийр Стармър постигна някои ключови успехи, включително наскоро подписа големи търговски споразумения със САЩ, Индия и Европейския съюз, които ще стимулират британската икономика и заплати.
Проучванията на общественото мнение обаче показват различна картина. Допитване на социологическата агенция YouGov, публикувано в средата на май, показва, че одобрението на британската общественост към министър-председателя е спаднало до рекордно ниско ниво. 69% от избирателите вече имат негативно мнение за Стармър, а едва 23% го възприемат с ентусиазъм.
Още по-тревожно за лидера на Лейбъристката партия е, че спадът в популярността е концентриран сред лейбъристите, половината от които (50%) сега имат неблагоприятно усещане за Стармър - увеличение със 17 пункта в сравнение с предходното проучване в средата на април. Същевременно делът на лейбъристите с положително мнение за него е спаднал от 62% на 45% през месеца.
След като нещата изглеждат в правилната посока за британската икономика, какво се обърква за нейния министър-председател?
Отговорът дава анализ на CNBC.
Търговски сделки на фона на вътрешния натиск
Ръководството на Обединеното кралство може и да се хвали с впечатляващите си резултати по отношение на търговските сделки напоследък, но натискът върху разходите за живот продължава да тревожи обикновените британски избиратели, а бизнесът се съобразява с повишаването на данъците, наложено от лейбъристите.
Годишната инфлация в Обединеното кралство достигна по-горещите от очакваното 3,5% през април, което е рязко увеличение спрямо 2,6% през март, според данни, публикувани от Службата за национална статистика (ONS) в сряда. Те подчертават нарастващия натиск върху британските домакинства, тъй като цените на електроенергията, газа и другите горива са се повишили с 6,7% през годината до април. Същевременно цените на водоснабдяването и канализацията са се увеличили с 26,1%, отбелязвайки най-голямото месечно повишение поне от февруари 1988 г. насам, според ONS.
Британските предприятия са изправени пред по-висока данъчна тежест в резултат на правителствените политики, въведени в „Есенния бюджет“, както и на други мерки, които според много икономисти са „насочени срещу растежа“. Сред тях са ограниченията за имиграцията, които ще засегнат чуждестранните работници - ключови за редица сектори - повишаването на минималната работна заплата в страната и реформите в правата на работниците, които оказват натиск върху много малки и средни предприятия.
Поради това високопрофилните търговски споразумения, обещаващи икономически растеж и инвестиции, които ще се реализират след време, са слаба утеха за много британски потребители и предприятия.
„По отношение на вътрешната политика това правителство досега не се е представило добре; нека му дадем тройка с минус“, казва Калъм Пикеринг, главен икономист за Великобритания в Peel Hunt, пред CNBC. „Видяхме предимно мерки срещу растежа и това е нещото, което смути пазарите на облигации през последните няколко месеца“.
Въпреки това той признава, че по отношение на външната и международната политика правителството „върши доста добра работа“, като последните му търговски сделки са доказателство за това.
„Стармър овладя риска от това, че отношенията между Обединеното кралство и САЩ наистина могат да ескалират по отношение на търговията. Сделката между Обединеното кралство и Индия също е силен сигнал, че Обединеното кралство е отворено за бизнес. В същото време има много хора, които не са доволни от сделката с ЕС, но всъщност каква е алтернативата?“, акцентира Пикеринг.
Големите бизнес лидери казват, че са доволни от общата посока на движение на британското правителство. К.С. Венкатакришнан, главен изпълнителен директор на групата Barclays, например е категоричен, че Стармър е „абсолютно на прав път“.
„Ако погледнете какво постигнаха през последните няколко седмици, те сключиха търговски сделки със САЩ, с Индия, с Европа, с важни търговски партньори. Те продължават да възстановяват отношенията си с Европа, което им е необходимо“, казва той, добавяйки, че инфлационният натиск е очевиден, но все още не е довел до „бедствено положение на потребителите“.
„Всъщност виждаме проводник на продължаваща потребителска сила, но тя идва благодарение на това, че хората управляват разумно балансите и финансите си. Така че те икономисват. Пазарът на труда все още е силен. Но, както виждате, хората се притесняват от инфлацията. Хората се притесняват от разходите, независимо дали става въпрос за зимните сметки за гориво или за по-обща инфлация от тарифите, и единственият реален отговор на това е растежът, върху който е съсредоточено това правителство и на който искаме да им помогнем“, обяснява той.
Личностен проблем
Някои среди приветстват по-спокойния и не толкова бомбастичен подход на Киър Стармър към лидерството в сравнение с политици като лидера на Реформаторския блок Найджъл Фараж или бившия министър-председател Борис Джонсън. Той обаче продължава да се сблъсква с критики, че стилът му на ръководство и личността му спъват както него, така и Лейбъристката партия.
„Стармър има големи позитиви - подписването на търговските сделки, например“, казва Бил Блейн, стратег и основател на Wind Shift Capital, но е категоричен, че липсата на харизма е дефицит на премиера. „Той е скучен и отегчителен. Той е компетентен, но не е личност и му липсва политическа харизма. Фараж я притежава в излишък. Както и Борис Джонсън“.
Според него „допълнителен проблем е, че Стармър няма способни колеги в кабинета, които да са в състояние да създадат илюзията за кабинет от интелигентни лидери“.
Стармър е подложен на „натиск“, отбелязва Блейн, което увеличава риска редовите лейбъристки депутати „да се разбунтуват, ако социологическите проучвания се окажат неуспешни“.