Ахинора – първият български виртуален инфлуенсър с изкуствен интелект, направи своето дебютно представяне пред депутатите в Европейския парламент по време на заседание на Комисията по култура в Брюксел.

Новината беше потвърдена от българския евродепутат Христо Петров, по-известен като Ицо Хазарта, който публикува пост в социалните мрежи.

„По мое предложение на общественото обсъждане, озаглавено "Empowering creators in the age of AI" в комисията бяха поканени създателите на Ахинора - първия AI инфлуенсър в България. Благодарение на Светослав Георгиев от Варна - основен двигател на този проект, за първи път на екраните на Европейския парламент се появи AI-генериран инфлуенсър - разработен от българи и говорещ на български.“, написа евродепутатът.

Той отбеляза, че Ахинора няма да е поредното лице, разпространяващо здравна информация без да има квалификация за това, след като е бил уверен от д-р Габриела Панайотова - млад лекар, асистент в МУ-Варна и носител на наградата "Най-добър млад учен в областта на хуманитарните науки", чиито знания в областта на изкуствения интелект в био медицината гарантират за това.

Ахинора е продукт на дигиталната агенция BG content. Според създателите ѝ, тя е на 24 години от Варна. Представя се по следния начин:

„Моята мисия е да вдъхновявам, да показвам най-доброто от България и да изграждам общност от позитивни и мотивирани хора.

Като инфлуенсър, споделям съдържание за музика, здравословен начин на живот, мода и пътувания. Обичам да разказвам истории, да мотивирам хората да следват мечтите си и да ги запознавам с красотата на нашата култура и традиции.

Желая да мотивирам аудиторията си да следва мечтите си, да цени културата и историята ни и да живее балансирано и пълноценно. С мен можете да откриете иновациите на бъдещето, съчетани с топлина, автентичност и вдъхновение.“

Междувременно стана ясно, че на заседанието на Комисията по култура заедно с делегация от други известни творци, е бил и музикантът Бьорн Улвеус от легендарната шведска група АББА, който е президент на Световния орган за колективно управление на авторски права Cisac.

„Никога не бива да се подлъгваме по фалшивата идея, че в стремглавия поход към новия свят на изкуствения интелект интересите на творците трябва да бъдат отхвърлени. Визията трябва да бъде печеливша за тях и технологичната индустрия. Това може да се случи само със законодателство, което ефективно защитава творците“, е заявил вокалистът на АББА, цитиран от musically.com.

„Днес IFPI призовава създателите на политики в ЕС да останат верни на закона“, заявяват и от Световната организация за защита на лейбълите, след като творческите индустрии подновиха усилията за лобиране по отношение на регулирането на изкуствения интелект.

В този случай регламентът вече съществува: Законът за изкуствения интелект, беше приет в Европейския съюз в началото на 2024 г.

Въпреки това IFPI предупреждава, че стандартът за прилагането му, уреждащ начина, по който отделните държави го прилагат на практика - „е сведен до толкова ниско ниво, че ще подкопае целите на Закона; ще противоречи на правото на ЕС; и ще пренебрегне намерението на законодателя на ЕС“.