Може и да не сте почитатели на уискито, но със сигурност сте чували за марката Tullamore Dew, чиято история тръгва от дестилерията в едноименния ирландски град.

В Тюламор обаче се произвежда и един друг продукт, чието име се е превърнало в синоним на качество. Там може да откриете едни от най-скъпите слушалки в света на марката Sennheiser.

Ако сте маниак на тема слушалки, ще се почувствате опиянени като от отлежало уиски.

Фриц Зенхайзер основава компанията в Хановер през 1945 г. Повече от 20 години обаче те се занимават с производство на микрофони и друга звукозаписна техника. Успешни са, а продуктите им стават известни по цял свят.

Едва през 1968 г. добавят към портфолиото си първия модел слушалки HD 414 с лимоненожълти подложки от пяна. Минават още няколко десетилетия и историята стига до ирландския Тюламор, разказва PopularScience.

През 1991 г. е открита поточна линия. Шест години по-късно от там излиза моделът HD 600, станал един от най-успешните продукти на немската компания. 2003 е годината, в която се появява HD 650, а след още шест години – HD 800. Последният модел е флагманът на Sennheiser и като такъв е пуснат на "престъпно високата" за времето си цена от 1399 долара.

През 2021 г. Sennheiser е купена от швейцарската компания Sonova Holding AG. След това производството в Тюламор е увеличено, а от 2023 г. фабриката обособява и специален кът, в който клиенти могат да изпробват слушалките.

До производството външни хора не се допускат. А то е крайно интересно – десетките машини извършват над 80 процеса, за да се стигне до крайния продукт.

Първата стъпка е избор на материал с достатъчно добри акустични характеристики за трансдюсера. Това устройство трансформира електрическите сигнали в звук. То се залепя за мембраната на слушалките като връзката трябва да е хирургически прецизна и не се допуска отклонение повече от 0.03 милиметра, т.е. по-малко от косъм. Следва проверка с цел да се установи дали всяка звукова вълна преминава безпрепятствено.

„Това е доста сложен процес“, казва Пат Фултън, мениджър производство с 30-годишен стаж във фабриката.

Автоматизацията на производството, макар и важна, все още не може да замени напълно ръчното сглобяване. Затова трансдюсерите преминават и през ръчна обработка, след което идват към следващите етапи – монтиране на преградите, на резонаторите, на подложките за уши.

След като всички компоненти са наредени върху диадемата, т.е. лентата за глава, слушалките се поставят в специална камера за проверка на честотите. Следва опаковане и изпращане към търговската мрежа.

Sennheiser има богата гама от продукти, насочена към масовия потребител. Но имат и специална категория за истински маниаци на тема звук. Това са НЕ-1, слушалки, които съдържат над 3000 части и се произвеждат в продължение на стотици работни часове. Може би затова и цената им е определена на шокиращите 70 000 долара - слушалки, по-скъпи от нова кола. Но парите не са достатъчни, трябва и търпение.

За да получи чифт такива слушалки, клиентът трябва да внесе 10 хил. долара депозит. Срокът за производство е 45 дни. Остатъкът от сумата се плаща при доставката. Срещу тези пари получавате слушалки, които дават трансцендентно преживяване, пише PopularScience.

В комплекта влиза и специален усилвател, монтиран в стилна кутия от бял мрамор. Тази конзола позволява слушане на музика от различни носители, а различните части са обработени с ценни метали като злато и платина. Тези слушалки дават отклонение от 0.01% при 1 kHz, т.е. изключителен показател. Всеки чифт преминава през множество тестове – за акустика, огъване и водоустойчивост.

Въпреки че са съставени от над 3000 части и цената им е космическа, HE-1 не изкривяват музиката. Тъкмо обратното. Идеята е слушателят да чуе възможно най-реалния звук. Така че, ако композицията не звучи добре, тези слушалки няма да я подобрят.

Устройството излиза от ръцете на Дамян, роден в Полша, но живеещ в Ирландия. Специалист, който уверено заявява, че прави „най-добрите слушалки в света“. Сглобява ги изцяло на ръка.

„Работя тук от четири години и в момента съм единственият човек в света, който прави HE 1. Всеки чифт трябва да е перфектен. Знам името на всеки нов клиент. Много ми харесва, че всичко се прави на ръка. Имам чувството, че създавам изкуство“, казва той.

И ако самите слушалки не са изкуство, то със сигурност са път към изкуството. Макар и доста скъп.