Помилването като сделка: Тръмп пренаписва правилата за амнистия
Президентът на САЩ е обърнал наопаки сложния правен процес, предизвиквайки надпревара сред тези, които търсят помилване, да използват лобисти и лични връзки с него
&format=webp)
Тръмп е превърнал процеса на помилване в Дивия Запад. Това, което преди е било трезво съдебно производство, провеждано от кариерни служители в Министерството на правосъдието на САЩ, все повече се премества в Белия дом и зависи от мнението на президента, пише Тhe Wall Street Journal.
Според високопоставен служител от администрацията, Тръмп проявява особен интерес към работата на Алис Джонсън, назначената от него по-рано тази година „царица на помилванията“. Той редовно я пита: „Къде са ми помилванията?“
Кандидатите за помилване харчат големи суми, за да наемат адвокати и лобисти, които се хвалят с достъп до хора от близкото обкръжение на президента. Други се опитват да представят случая си пред Тръмп или неговото обкръжение на места, които те често посещават. А трети се свързват с влиятелни консерватори и представят случая си в предавания, които Тръмп гледа.
Президентът слуша. Няколко от помилванията, които е издал досега, са следствие от застъпничеството на хора, близки до него. Някои адвокати с връзки, включително бившите правни защитници на президента Джеси Бинал и Джим Тръсти, са помогнали на клиенти да получат помилване, съобщава WSJ.
Други, които са получили амнистия, са били подкрепени от министъра на здравеопазването и социалните услуги Робърт Ф. Кенеди-младши и бившия представител на Републиканската партия Мат Гейтц, дългогодишен съюзник на Тръмп.
Тук се появява и Роджър Стоун-младши, дългогодишен приятел на Тръмп, който през 2020 г. получи президентско помилване. Сега самият той предлага услугите си на лобист. Стоун вече има поне един успех в актива си. Артур Хейс, съосновател на криптоборсата BitMEX, който беше помилван през март, е наел Стоун да му помогне с делото.
„Нужен е някой, който може да се срещне с президента за пет минути и да му обясни как даден човек е бил несправедливо преследван“, казва Ерик Розен, специалист, работещ с клиенти, търсещи помилване.
Високопоставен служител на администрацията казва пред WSJ, че кандидатите преминават „обстойно проучване“, проведено от офиса на царя на помилванията, правния съветник на Белия дом и Министерството на правосъдието. Приоритет на администрацията е да помилва онези, които са били обект на „несправедливо правосъдие“ или заслужават втори шанс, по думите на служителя.
Бившият президент Джо Байдън също е заобикалял системата за помилване. В последните минути на мандата си той издаде превантивни помилвания за членове на семейството си, както и за основни мишени на Тръмп, като бившия директор на Националните институти по здравеопазване Антъни Фаучи
Тръмп обаче е издал повече амнистии от всеки от предшествениците си на този етап от президентския мандат, главно поради помилването на по-голямата част от 1500-те участници в бунтовете от 6 януари, което разпореди още в първия си ден в офиса. Освен това, досега той е помилвал 42 души и една компания.
Молбата за помилване на основателя на EV стартъпа Nikola Тревър Милтън е стигнала до президента с помощта на здравния министър Кенеди. Милтън беше осъден за измама през 2022 г. за лъжа пред инвеститори относно технологията и жизнеспособността на неговите екологични камиони.
В разговор с Тръмп, записан от Милтън, президентът казал на предприемача, че „Боби“ (Робърт Кенеди-младши) е казал чудесни неща за него, предава WSJ.
Милтън и членовете на семейството му са дарили над 1 милион долара за президентската кампания на Кенеди и политическите комитети, свързани с неуспешната му номинация. По-голямата част от тези дарения са направени, след като Кенеди е прекратил кампанията си и се опитваше да изплати дълговете си. По същото време Милтън и съпругата му даряват близо 2 милиона долара на супер PAC за избора на Тръмп.
„Помилването трябва да е за някой, който е изплатил дълга си към обществото и изпитва разкаяние, или за да се поправи несправедливост“, казва Питър Зейденберг, бивш прокурор по дела за корупция във Вашингтон. “То не е за този с най-дебелия портфейл.“
Девон Арчър, бивш бизнес партньор на Хънтър Байдън, е осъден за измама. Но Арчър, който се превърна в основен свидетел на републиканските следователи по случая със сина на бившия президент, има късмет, когато през март присъства на шампионата по борба на NCAA заедно с друг бивш бизнес партньор на Хънтър Байдън, превърнал се в поддръжник на Тръмп, Тони Бобулински.
Бобулински е споменал на президента, че Арчър също е там, според Миранда Девайн, консервативна колумнистка, която е присъствала на мача. Девайн казва пред WSJ, че Тръмп е повикал Арчър и му е казал: „Байдъните те прецакаха, прецакаха и мен, ще получиш пълно помилване.“
Така и се случва няколко дни по-късно.