Президентите на Русия и Китай – Владимир Путин и Си Дзинпин си размениха топли приветствия в Кремъл на тържествената церемония по посрещането на китайския лидер за 11-ото му посещение в Русия.

Той заяви, че китайско-руските отношения са „уверени, стабилни и устойчиви“ в новата ера и че Китай е готов да работи с Русия за насърчаване на многополюсен свят.

Путин определи китайския си колега като „скъп приятел“, съобщава The Guardian.

„Историята и реалността напълно доказаха, че непрекъснатото развитие и задълбочаване на китайско-руските отношения е естествено продължение на дългогодишната дружба между нашите народи“, отбеляза на свой ред Си Дзинпин.

Той пристигна в Москва за честванията на 80-годишнината от края на Втората световна война, която в Русия се отбелязва на 9 май като Ден на победата.

Междувременно останалите световните лидери, които пристигат на събитието, са изправени пред заплахата от нападения на украински безпилотни самолети, заради които повечето летища в Москва бяха затворени в сряда. Полетът на сръбския президент Александър Вучич беше пренасочен.

Си Дзинпин, чийто самолет беше ескортиран от руски изтребители, беше посрещнат в сряда от военен оркестър, който изпълни националните химни на Русия и Китай.

Тридневното прекратяване на огъня, обявено от Русия по време на тържествата, изглежда се е запазило, като украинските военновъздушни сили заявиха, че към 8 ч. сутринта местно време в четвъртък в украинското въздушно пространство не са открити руски ракети или дронове.

Очаква се Си да подпише няколко споразумения за сътрудничество с Путин по време на четиридневното си посещение, с което да задълбочи приятелските отношения между Китай и Русия, които вече са „без граници“.

В статия, публикувана в руски медии в сряда, Си заяви, че Китай и Русия са се сражавали рамо до рамо през Втората световна война.

„Днес, 80 години по-късно, едностранчивостта, хегемонията и сплашването са изключително вредни. Трябва да се поучим от историята и решително да се противопоставим на всички форми на хегемония и политика на силата и съвместно да създадем по-добро бъдеще за човечеството.“

На церемонията в Кремъл днес той заяви, че светът се сблъсква с „едностранчивост и прояви на хегемонистичен тормоз на международната арена“ - прикрита препратка към търговската война със САЩ, които Китай обвинява в принудително поведение, допълва The Guardian.

Коментарите на Си и Путин дойдоха само няколко часа, след като Лай Чинг-те, президентът на Тайван, произнесе прочувствена реч в столицата Тайпе, в която призова европейските лидери да подкрепят Тайван в лицето на „нова тоталитарна група“ - завоалирана препратка към Китай и неговите съюзници.

Той сравни сегашното положение на Тайван с това на европейските държави преди началото на Втората световна война.

Си използва посещението си в Москва, за да подчертае подкрепата на Русия за претенциите на Китай към Тайван.

„Русия многократно е повтаряла, че се придържа към принципа на един Китай, че Тайван е неотменима част от територията на Китай, противопоставя се на всяка форма на „тайванска независимост“ и твърдо подкрепя всички мерки, предприети от китайското правителство и народ за постигане на национално обединение“, заяви Си в сряда.

Западните лидери са все по-притеснени, че Китай може да предприеме форма на нападение срещу Тайван през следващите години, като войната в Украйна предоставя план за това как подобна атака може да се разиграе на световната сцена, допълва The Guardian.