Може ли Мел Гибсън да спаси филмовата индустрия от митата на Тръмп
От организацията Screen Producers Australia призоваха актьора да влезе в ролята си на супергерой и да „спаси положението“ като убеди президента, че идеята му е „глупава“
&format=webp)
Представители на филмовата индустрия в Австралия призоваха Мел Гибсън да направи това, което всички са свикнали да прави на големия екран - да спаси положението, като този път убеди президента Тръмп да се откаже от митата, които могат да унищожат бизнес на стойност 1 млрд. австралийски долара (650 млн. щатски).
Лидерите на индустрията заявиха, че митата ще доведат до загуба на голям брой работни места в местния сектор на филмопроизводството, ще повишат цените на билетите и призоваха родения в САЩ Гибсън, който стартира кариерата си в Австралия, да използва поста си на съветник и да убеди президента да преосмисли решението си.
През януари Тръмп назначи Гибсън за „специален посланик“ в Холивуд, въпреки че не уточни какви ще са задълженията му, припомня Reuters.
„Надявам се, че Мел Гибсън, като един от съветниците на Тръмп в тази област, да му обясни, че това е глупава идея“, заяви в интервю Кейт Карнел, председател на индустриалната организация Screen Producers Australia.
„Стопроцентовите мита ще бъдат опустошителни за австралийската филмова индустрия... става дума за много работни места, които трудно могат да бъдат изчислени“, заяви още Карнел и добави, че стойността на американския филмов бизнес в Австралия е около 1 млрд. австралийски долара.
Според него, ако холивудските студия харчат повече за заснемането на всички филми в САЩ, „техните разходи ще се увеличат, а оттам ще се увеличат и разходите на потребителите, на хората, които гледат филми“.
В неделя Тръмп обяви 100% мита за филми, произведени извън САЩ, като заяви, че американската индустрия умира „много бързо“ поради стимулите, които други държави предлагат, за да привличат режисьори.
Новината предизвика безпокойство сред ръководителите на студиа, които от десетилетия реализират продукциите си на няколко континента. Шокови вълни имаше и във филмовата индустрия в чужбина, където Холивуд обикновено снима за по-евтини производствени разходи.
Откакто в началото на 2000 г. в Сидни бяха заснети първите предистории на „Междузвездни войни“ и продълженията на „Матрицата“, а австралийският долар беше близо до рекордно ниско ниво спрямо американския, австралийската филмова индустрия се обвърза с Холивуд.
Международните разходи за филмови и телевизионни продукции в Австралия са около половината от общите разходи на индустрията в размер на 1,7 млрд. австралийски долара през 2024 г., твърди Screen Australia, правителствен орган, който отбелязва, че общата цифра е спаднала с 29 % спрямо предходната година, отчасти поради стачката на холивудските сценаристи.
Кейт Маркс, главен изпълнителен директор на Ausfilm, който свързва международни студия с Австралия, заяви, че САЩ имат „дълга и взаимноизгодна история“ на сътрудничество с Австралия „Следим отблизо ситуацията и очакваме подробности, като ще продължим да работим с нашите партньори от индустрията и правителството.“
В щата Куинсланд, където са студията Village Roadshow Studios, в които са заснети „Тор: Рагнарок“ на Marvel и „Аквамен“ на Warner Bros, местната агенция за филмопроизводство заява, че индустрията е „глобално свързана“ и включва сътрудничество с национални и международни партньори.
„Предложената американска филмова тарифа предизвика широка несигурност в световен мащаб и ние следим отблизо тази развиваща се ситуация“, заяви главният изпълнителен директор Джаки Фини.
Говорител на щата Виктория, където се намира студиото Docklands Studios Melbourne, заяви, че щатът винаги ще подкрепя местните служители от филмопроизводството.
„Екипите на Виктория са световна класа, като включват най-модерните студия и дигитални постпродукционни възможности, което означава, че Виктория е предпочитана дестинация за световни продукции“, допълни говорителят.