Фон дер Лайен: Да се върнем към руския газ и петрол би било грешка с исторически измерения
През юни ще бъде представен набор от законодателни предложения, а след това всички държави членки ще трябва да изготвят стратегии за прекратяване вноса на руски газ, ядрено гориво и петрол до 2027 г.
&format=webp)
Председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен категорично изключи възможността за възобновяване на покупките на руски изкопаеми горива след приключването на войната в Украйна, като предупреди, че това би представлявало „грешка с исторически измерения“ за Европа.
За да бъдем съвсем ясни: ерата на руските изкопаеми горива в Европа е към своя край,
заяви тя по време на изказване пред Европейския парламент в сряда сутринта, съобщава Euronews.
Категоричният ѝ отказ идва на фона на стремежа на президента на САЩ Доналд Тръмп да сключи мирно споразумение между Русия и Украйна. Дипломацията на Тръмп подхрани спекулациите, че руската енергетика може да бъде част от бъдещото споразумение, като се има предвид фундаменталната роля, която износът на изкопаеми горива играе в бюджета на Москва, и желанието на Владимир Путин да съживи несигурната си икономика.
Според руския външен министър Сергей Лавров продължаващото сближаване между Вашингтон и Москва е засегнало бъдещето на газопровода „Северен поток“, който свързва Русия и Германия и в момента е затворен.
Ще бъде интересно, ако американците използват влиянието си върху Европа и я принудят да не се отказва руски газ,
заяви Лавров в края на март. Но днес Фон дер Лайен твърдо очерта червена линия в тази посока:
Някои все още казват, че трябва да отворим отново кранчето на руския газ и петрол. Това би било грешка с исторически измерения. И ние никога няма да позволим това да се случи.
"Русия неведнъж е доказвала, че не е надежден доставчик. Путин вече е прекъсвал газовите потоци към Европа през 2006 г., 2009 г., 2014 г., 2021 г. и по време на войната. Колко пъти преди да си научат урока? Зависимостта от Русия е вредна не само за нашата сигурност, но и за нашата икономика. Цените на енергията ни не могат да бъдат диктувани от враждебен съсед.", допълни председателят на ЕК.
Междувременно преди ден Европейската комисия публикува документ, наречен „Пътна карта“, в който очертава рамката на плановете за прекратяване на зависимостта на Блока от руска енергия в следващите две години.
Според документа вносът на всички видове руски газ и втечнен природен газ в държавите членки на ЕС ще бъде забранен до края на 2027 г., съобщава BBC.
„Повече няма да позволяваме на Русия да използва енергията срещу нас. Повече няма да помагаме косвено за за запълването на военните ковчези на Кремъл“, заяви европейският комисар по енергетиката Дан Йоргенсен.
В отговор на плановете говорителят на Кремъл Дмитрий Песков заяви пред Reuters, че Европа „се прострелва в крака.“
Европейската комисия посочва, че през юни ще бъде представен набор от законодателни предложения, с които всички държави членки ще бъдат приканени да изготвят „национални планове“ за постепенно прекратяване на вноса на руски газ, ядрено гориво и петрол.
Те ще трябва да представят стратегии по плановете за заместване на руския внос на петрол до края на 2027 г.
От страните също така се изисква да очертаят стратегии за прекратяване на зависимостта си от Русия за уран, обогатен уран и други ядрени материали.
ЕС се надява да се откаже от руския газ чрез „повишаване на енергийната ефективност, ускоряване на внедряването на възобновяеми енергийни източници и диверсификация на доставките“, допълват от Европейската комисия.
Въпреки че зависимостта на ЕС от руския нефт, газ и ядрени горива е намаляла значително след началото на войната в Украйна, Блокът все още внася значително количество от енергията си от Русия.
Според доклада вносът на газ в ЕС от Русия е намалял от 45% през 2021 г. до 19% през 2024 г. Делът на вноса на руски петрол също се е свил от 27% в началото на 2022 г. до 3% сега.
Зависимостта на ЕС от руски газ, петрол и ядрено гориво създава „рискове за нашата икономическа сигурност“ и подкрепя финансово военната икономика на Русия, се казва в доклада.
„Стигнахме далеч, но не достатъчно“, добави Йоргенсен, като според него мерките за постепенно отказване от руската енергия ще бъдат „поетапни и постепенни“, за да се сведе до минимум въздействието върху ЕС.
Пътната карта включва и планове за насочване на вниманието към използването от Русия на „флоти в сянка“ - петролни танкери „с неясна собственост и застраховка“, с които страната поддържа износа на петрол и заобикаля санкциите.