САЩ оттегля гласа си: Как затварянето на Voice of America променя световната медийна сцена
С оттеглянето на американските медии се засилва влиянието на авторитарни държави и се увеличава разпространението на дезинформация по света
&format=webp)
През март президентът на САЩ Доналд Тръмп подписва изпълнителна заповед, чрез която практически слага край на дейността на Voice of America (VOA) – международна медийна организация, създадена през 1942 г. за борба с нацистката пропаганда, пише The Guardian.
Решението води до изненадваща вълна от одобрение от фигури, които рядко застават зад която и да е американска администрация.
Тръмп нарежда US Agency for Global Media – федералната агенция, която финансира VOA и други медии с мисия за свободна журналистика зад граница – да бъде „елиминирана до максималната степен, допустима от закона“. Това води до рязко спиране на програмите на 49 езика, които достигат до над 425 милиона души по света.
В Москва главният редактор на държавната телевизия RT Маргарита Симонян определя това като „изключително добро решение“.
Китайската държавна медия Global Times пише, че американските медии са „изхвърлени като мръсен парцал“, а азербайджанският президент Илхам Алиев, чието управление често е обвинявано в репресии срещу опозицията, приветства хода като „много обещаващ“.
В САЩ Тръмп продължава с атаките срещу множество медийни групи – с дела срещу телевизионни мрежи като CBS News и ABC, опити за ограничаване на достъпа на Associated Press до Белия дом и предложения за орязване на финансирането за National Public Radio и Public Broadcasting Service, които нарича „радикални леви чудовища“.
За много водещи медийни фигури по света този завой изглежда като ясен сигнал: авторитарните режими се чувстват все по-смели, когато виждат как водещата демокрация не просто атакува медиите у дома, но и се оттегля от глобалната борба за свободата на словото.
Днес експерти предупреждават, че в страни, където медийната среда е изключително крехка, последиците от тези стратегии ще бъдат дълбоки и дълготрайни.
Освен Voice of America, която има история от почти 80 години зад гърба си и работи на близо 50 езика, Тръмп прекратява финансирането и за Radio Free Europe/Radio Liberty – основана по време на Студената война медия, която информира зрителите в Беларус, Русия, Украйна, както и някои други региони.
Шефът на финансирания от САЩ арабски новинарски канал Alhurra Джефри Гедмин коментира, че съкращенията „ще заглушат гласа на Америка в Близкия изток“.
Междувременно са налице все повече тревожни знаци за ограничаване на свободата на словото по целия свят – в Турция са арестувани и депортирани журналисти, включително кореспондентът на BBC Марк Лоуен, а напоследък се забелязват и множество остри предупреждения за натиск върху медийни групи на територията на Сърбия.
„Доскоро САЩ упражняваха натиск върху държави, които ограничават свободата на словото и медиите. Това беше основен принцип на американската външна политика и страната се възприемаше като модел за свободно слово“, казва Марти Барон, бивш главен редактор на Boston Globe и Washington Post.
„Днес ситуацията е различна, защото лидери с авторитарни амбиции разбират, че няма да срещнат натиск от страна на САЩ. Това им дава зелена светлина да действат много по-агресивно срещу медиите.“
Барон допълва, че процесът е на глобално ниво: „Без съмнение това окуражава други лидери по света. Виждаме възход на авторитаризма и в други страни.“
„В някои страни Voice of America буквално беше единствената връзка със САЩ“, казва главният национален кореспондент на VOA Стив Хърман.
„В по-репресивните общества, където няма други начини за достъп до новини и информацията в интернет е ограничена, си задавам въпроса какво си мислят хората, че се случва със Съединените щати. За тях, на практика, Америка просто изчезва.“
Според Хърман опитът за заглушаване на VOA и сродните медии представлява „конституционна извънредна ситуация“.
Той разказва, че вече получава сигнали от бивши слушатели, че някои от честотите, използвани от VOA, са заети от китайски радио предавания.
Макар федерален съдия временно да блокира опита за демонтаж на VOA, Radio Free Europe/Radio Liberty и други медийни организации, ситуацията остава напрегната, а обжалванията на правителството са предвидими.
Междувременно Европейският съюз не успява да запълни финансовата празнина, която остава след оттеглянето на САЩ. Това се случва на фона на финансови затруднения и за BBC World Service – друг важен канал в доставянето на независими новини по света, който страда от по-ниското финансиране, породено от ерозията на таксата за лиценз във Великобритания.
„Три четвърти от страните по света нямат свободни медии и тази статистика се влошава“, коментира Джонатан Мънро, глобален директор на BBC News.
„Проблемът не е само в липсата на свободни медийни канали, а и в целенасоченото настъпление на дезинформацията и фалшивите новини, които достигат до хората буквално във всеки един час от денонощието. Това създава изключително лоша или подвеждаща информираност на глобално ниво.“
Докато Америка се отдръпва, авторитарните режими увеличават влиянието си. „Китай и Русия имат много ясни амбиции“, казва Мънро. „Иран и Турция също бързо се издигат в тази сфера. Китайците са много активни на африканския пазар, руснаците – в Близкия изток, а и двете страни засилват влиянието си и в Латинска Америка. Част от това пространство е освободено в резултат на финансови решения, които Западът взема през последните години.“
Според Марти Барон щетите от тези процеси могат да се окажат необратими.
„Това е изключително разрушително и няма никаква смислена обосновка. Ще бъде много трудно да се възстанови“, коментира той. „Тръмп показва, че стратегията му може да бъде разрушителна.“