Европейският съюз е напът да признае, че откъсването от господството на американските технологични компании е „нереалистично“. Тази констатация отразява засилващите се опасения, свързани със зависимостта на блока от американските гиганти.

Проектът за стратегия, цитиран от POLITICO, сигнализира, че ЕС има малко свежи идеи за възстановяването на Европа като сериозен играч на глобалната технологична сцена. Дори когато отговорът на новата трансатлантическа реалност се превръща в основен приоритет в Брюксел.

Завръщането на президента на Съединените щати Доналд Тръмп в Белия дом и неговата войнствена позиция спрямо Европа съживиха опасенията за суверенитета върху основните технологии. Това е свързано както със социалните медии и облачните услуги, така и с потенциалния достъп на американските правоприлагащи органи до данни, обработвани от вездесъщите гиганти Amazon, Microsoft и Google.

В контекста на ескалиращото търговско напрежение и нарастващите хибридни заплахи ЕС скоро ще публикува своята Международна цифрова стратегия за Европа.

„Технологичната конкурентоспособност е икономически императив и императив на сигурността за всички, които се стремят към трайно богатство и стабилност“, се казва в проектоверсия от 9 април.

И все пак, когато става въпрос за доминиращи играчи като САЩ, „отделянето е нереалистично и сътрудничеството ще продължи да бъде значимо в цялата технологична верига на стойността“. В него се посочват Китай, както и Япония, Южна Корея и Индия като държави, с които сътрудничеството също ще бъде от съществено значение.

Предложението за стратегически технологични съюзи със сходно мислещи държави - за обединяване на усилията в областта на научните изследвания и за създаване на по-големи бизнес възможности за компаниите от блока - е в рязък контраст с нарастващите призиви за преминаване към протекционизъм отвъд океана.

За Европа „обичайната практика не е вариант“, смята Мариет Шааке, бивш нидерландски либерален член на Европейския парламент, която е водещ глас в областта на технологиите. Тя смята, че блокът трябва да „прекрати изтощителната си зависимост от американските технологични групи и да предприеме конкретни стъпки, за да се предпази от нарастващите опасности на този нов, захранван от технологиите геополитически пейзаж“.

В Брюксел идеята за „Евростак“ - амбициозен индустриален план за освобождаване от американското технологично господство - набира скорост, като ключови законодатели хвърлят своята тежест зад предложението. Проектът за стратегия подкрепя международния ангажимент по отношение на критични технологии като квантовите и чиповете - тъй като „нарастващата сложност на веригите за доставка на полупроводници и геополитическата несигурност налагат индивидуален, специфичен за всяка страна подход“. ЕС се опитва да поправи, наред с други неща, рисковата зависимост от Китай за нискотехнологични чипове.

Сътрудничеството може да включва и изграждането на фабрики за изкуствен интелект извън блока, за да се помогне на Европа да увеличи влиянието си в тази зараждаща се технология, според проекта. То трябва да включва и съвместни усилия в областта на киберсигурността.

Стратегията е по-защитна по отношение на Китай, като се посочва, че ЕС ще се стреми да запази „водещата си роля в насърчаването на сигурни и надеждни 5G мрежи в световен мащаб“ - по същество напомняне за изключването на китайски доставчици като Huawei. Брюксел и Вашингтон от години обединяват усилията си, за да укротят глобалните амбиции на технологичния гигант, като използват инструменти на цифровата дипломация, за да убедят трети държави да се откажат от оборудването на базираната в Шънджън компания.

В проекта се предлага този модел да обхване и подводните кабели, чиято мрежова карта трябва да бъде изградена „със съмишленици“.

Стратегията ще бъде представена на 4 юни според последната програма на Европейската комисия.