Невероятният дървен дворец на един руски цар
&format=webp)
Царската резиденция Коломенское се простира по протежение на десния бряг на река Москва от Коломенская да Каширская метростанции и е една от най-популярните забележителности извън центъра на руската столица.
Исторически погледнато, резиденцията се намира на мястото на село, основано от бежанци от Коломна, бягащи от монголско-татарското нашествие. По време на царуването на цар Алексей Михайлович Коломенское става царска резиденция и тук е построен дървен дворец през 1660-те години.
Това e истински палат с богат и екзотичен декор, от който се възхищават всички чужденци, а съвременниците на царя го наричат "осмото чудо на света".
Въпреки че е построен само за лятна резиденция, Коломенское се превръща в любима резиденция за цар Алексей и неговите наследници. Бъдещата императрица Елизабет Петровна е роден в двореца през 1709 г., а цар Петър Велики е прекарал част от младостта си тук.
Дворецът е оцелял до времето на Екатерина Велика, която го разрушава. Дървеният дворец, което се издига днес в Коломенское, е реплика, построена съвсем наскоро от оригиналните архитектурни планове.
По време на царуването му цар Алексей Михайлович разрушава всички предишни дървени структури в Коломенское и ги заменя с нов голям, дървен дворец, известен със своите нереални, приказне покриви.
Вижте още: Десетте най-прочути места в Европа
Асиметричната красота на руската дървена конструкция изумява всеки, който я види. Дворецът съдържа сложна комбинация от около 250 стаи, разположени в лабиринт от коридори и веранди, украсени с дърворезба и различни елементи, като позлатени фигури на двуглави орли.
След прехвърлянето на столицата в Санкт Петербург дворецът постепенно запада и Екатерина Велика отказва да го използва по време на пребиваванията си в Москва. Първоначално тя нарежда да се направи оценка на имота и ремонта му, но променя мнението си.
Така през 1768 г. дървеният дворец е разрушен, а плановете са да бъде заменен от по-скромна постройка от камък и тухли. Тя обаче също е разрушана през 1872 г., като на мястото остават само няколко порти и сгради.
За щастие, подробните планове на оригиналния дървен дворец оцеляват. Въз основа на тях руското правителство построява реплика в пълен размер реплика през 2010 г.
Възстановеният дворец днес се намира на около 1 километър на юг от първоначалното си местоположение, в близост до каменна църква от 16-и век.
Новата структура обаче не е съвсем дървена - тя е построена от бетон и след това покрита с дървени трупи.
Освен реплика на дървения дворец на цар Алексей Михайлович, Коломенское предлага на туристите много стари дървени сгради и различни артефакти, които са били превозени до района от различни части на страната.
)
&format=webp)
&format=webp)
&format=webp)
,fit(1920:897)&format=webp)
,fit(140:94)&format=webp)
,fit(140:94)&format=webp)
,fit(140:94)&format=webp)
,fit(1920:897)&format=webp)
&format=webp)
,fit(140:94)&format=webp)
,fit(140:94)&format=webp)