Проектът Vertical Glass House на китайския архитект Юн Хо Чан, основател на бюрото FCJZ, създаде тази къща още през 1991 година.

В продължение на 20 години проектът съществува като конкурсна работа, но наскоро бе реализиран в качеството му павилион на Биеналето за архитектура и съвременно изкуство West Bund в Китай.

Идеята на автора се заключва в това, да се преосмислят досегашните тенденции в строителството на жилища със стъклени стени. Той обръща тази концепция на 90 градуса, сега прозорците гледат към небето.

Така можете да видите облаците на небето от първия етаж на сградата. Всички опорни покрития са направени от прозрачно стъкло.

„Глухите бетонни стени отклоняват обитателите от суетата на околния свят, а тук можете да избегнете разсейването от уличните пейзажи и събития. Това е идеалното място за медитация, тъй като небето е точно над главата ви“, коментира автора на проекта.