След няколко седмици ще се завърна в училище отново. Става дума за университета Рузвелт в Чикаго. Ще следвам магистратура Бизнес администрация. Предстоят ми две години обучение.

През по-голямата част от времето ще живея в къщата на родителите ми. Разбира се, поради новия ми ангажимент, ще се наложи да получавам за известно време по-ниско заплащане на работното място. Това пише Джейк Кешман в статия със съвети как да продължим обучението си в университет на по-зряла възраст.

В миналото всичко това щеше да внася смут в душата ми. Идеята да живея като много други хора, които живеят под покрива на родителите си, ме стъписваше. Липсата на стимул ме накара през 2013 година да прекъсна вече започната магистърска програма Политически науки.

И ето ме днес, в началото на 2015-а година, връщайки се обратно в училище. Живея с родителите си и сега съм твърдо уверен, че ще завърша успешно магистърската програма.

Вижте още: Най-старите университети в света

Кое ме прави толкова сигурен? Последните години, в които работих на пълно работно време, се превърнаха за мен в нещо като вътрешно проучване. С други думи, работех върху себе си. С много усилия успях да постигна завидна близост в отношенията ми с майка ми и сестра ми. Успях да осъзная кои са талантите ми. И най-важното – разбрах кои таланти ме правят най-щастлив.

Останах верен на себе си и на принципите си. Упражнявах много от талантите си, но никога не намерих време да рисувам или пък да тичам на дълги разстояния.

Напоследък имах късмета да преживея много прекрасни моменти: да тичам сред царевични полета в Уисконсин като част от сериите Регнър Рилей, да се наслаждавам на изгрева по време на изборен ден, да присъствам на сватбения ден на сестра ми и т.н.

Разбира се, през последните години правих и грешки. Взех заем за университета, в замяна на който не постигнах нищо. Прекъснах лизинговия договор за апартамента си и гледах как вещите ми се носят насам-натам заради наводнение в съседен апартамент.

Но нали за това са 20-те години. Не се страхувайте да правите грешки – най-прекрасните моменти в живота ми произтекоха като резултат от това, което другите хора биха определили като „грешки“. Имам много приятели, които направиха добри решения относно образованието си, относно начина си на живот и други аспекти от него. Те ще бъдат финансово добре завинаги и това ги устройва.

Но за тези като мен, намиращи се в същата ситуация, които не се учат от учебника, а чрез практика, милионите грешки не ги възпират. Така се случват нещата.

За хората като мен светът и животът ще бъдат постоянна класна стая, в която ще се учим и никога няма да спрем да се развиваме.