Ромите отбелязват Банго Васил
&format=webp)
Ромите отбелязват своя най-голям празник - Банго Васил (Василица). Тържествата започнаха на 13 януари вечерта и продължават 3 дни.
Василица се отбелязва като начало на Новата година от много ромски групи в България, а от няколко години и като ден на ромската култура. Празнуването на Василица е свързано с легенда, че Свети Васил, застъпник и защитник на ромите, възстановява моста, по който те преминавали ромите, след като този мост бил разрушен от Дявола.
Институции и посолства ще приемат днес ученици от цялата страна, за да посрещнат заедно Василица, съобщиха от Център за междуетнически диалог и толерантност "Амалипе", цитирани от bTV.
Ромската Нова година ще бъде отбелязана с традиционен празничен концерт на "Сцена 17" в Министерството на културата днес, съобщиха от ведомството.
)
&format=webp)
&format=webp)
&format=webp)
,fit(1920:897)&format=webp)
,fit(140:94)&format=webp)
,fit(140:94)&format=webp)
,fit(140:94)&format=webp)
,fit(1920:897)&format=webp)
,fit(140:94)&format=webp)
,fit(140:94)&format=webp)
,fit(140:94)&format=webp)