Докато Virgin Galactic се готви за първия си космически полет, компанията Space Adventures - единствената, която е изпращала частни лица в Космоса, подготвя първата в света частна мисия до Луната, съобщава в. "Дейли телеграф".

През 2018 г. двама пътници и един руски космонавт ще пътуват около Луната и обратно. Те ще достигнат до около 100 км от нейната повърхност и ще станат свидетели на появата на Земята на хоризонта.

Това ще бъде първият път от над 40 години, в който хора пътуват отвъд ниската земна орбита. Последните хора, които се разходиха на Луната, бяха Юджийн Сърнън и Харисън Шмит през декември 1972 г.

Триото, което ще направи обиколката около Луната, ще стигне до 100 км от нейната повърхност и ще пътува около далечната страна й странаq преди да стане свидетел на "издигането на Земята" при завръщането си у дома.

Първоначално групата ще пътува до Международната космическа станция с кораб "Союз". Там те ще прекарат 10 дни за аклиматизиране, след което ще продължат полета си около Луната. Очаква се той да отнеме шест дни.

Space Adventures все още не е обявила цената на пакета, но със сигурност тя няма да е малка. В момента компанията взема по 50 милиона долара на човек за 10-дневно пътуване до Международната космическа станция.

Първият й клиент беше Денис Тито, американски предприемач, натрупал състоянието си в управлението на инвестиции. Певицата Сара Брайтман планира да пътува до МКС със Space Adventures догодина. Така тя ще стане първият професионален музикант, който ще пее от Космоса.