Петровден е
&format=webp)
Православната църква отбелязва Петровден и чества едновременно паметта на великите апостоли Петър и Павел, ученици на Христос. Имен ден празнуват Петър, Павел, Петрана, Полина, Павлина, Петя, Камен. В класацията на НСИ за най-разпространени лични имена сред мъжете Петър заема пето място, като 2.22% от мъжете в България носят това име.
Петър - беден рибар от град Витсаида край Галилейското езеро, е един от първите ученици на Христос и един от преданите му последователи.
Павел, роден в Тарс, Киликия, първоначално изповядва юдейската религия и е сред гонителите на християните.
На път за Дамаск той е ослепен от видение на Господ. Завеждат го обратно в града, където след три дни е изцерен по чудо. От яростен противник става най-ревностен разпространител на Христовото учение.
През 67 г. заедно със сподвижника му Петър са разпънати на кръст от император Нерон в Рим.
Първите сведения за празника датират от четвърти век, като той първо започнал да се чества в Рим. На 29 юни - по Юлиянския календар, през 258 г. в Рим било извършено пренасянето на мощите на апостолите Петър и Павел.
)
&format=webp)
,fit(1920:897)&format=webp)
,fit(140:94)&format=webp)
,fit(140:94)&format=webp)
&format=webp)
,fit(1920:897)&format=webp)
,fit(140:94)&format=webp)
,fit(140:94)&format=webp)
,fit(140:94)&format=webp)