Банковият сектор на еврозоната може да отпише до края на 2010 г. нови 187 млрд. евро „лоши" активи. Това се казва в полугодишния „Обзор на финансовата стабилност", публикуван днес от Европейската централна банка (ЕЦБ), информира РБК.

ЕЦБ завиши прогнозата си за размер на отписванията от банките в зоната за периода 2007 - 2010 г. с 13% - до 553 млрд. евро.

В предишна оценка на централната банка от юни тази година се предполагаше, че общият размер на отписани банкови активи от зоната на еврото ще достигне размера от 488 млрд. евро в края на следващата година.

По прогноза на ЕЦБ, 169 млрд. евро от общата сума ще се дължат на структурирани дериватни инструменти, като ипотечни ценни книжа RMBS (книжа, гарантирани с жилищни ипотечни кредити) и облигации, обезпечени с дългови задължения (CDO).

На лоши кредити на клиенти от нефинансовия сектор ще се дължат 355 млрд. евро от всички отписвания.

„Основната причина, която стои зад ръста на отписванията са продължаващите неблагоприятни условията на пазара на търговските недвижими имоти", се казва в доклада на ЕЦБ.