Прахов облак от Китай обиколил Земята за 13 дни

Праховите облаци, породени от голяма прахова буря в китайската пустиня Таклимакан през 2007 г., са направили повече от една пълна обиколка около Земята само за 13 дни, показва проучване на японски учени, използвали сателити на НАСА, информира Reuters.
Когато облакът е достигнал Тихия океан за втори път, се е спуснал и част от прахът е паднал в океана, което показва как един природен феномен може да повлияе на околната среда на далечно разстояние.
"Прахът от Азия обикновено пада близо до Жълто море, в района около Япония, докато прахът от Сахара пада около Атлантическия океан и крайбрежието на Африка," според Ицуши Уно от Университета на Кюшу.
"Това проучване показва, че прахът от Китай може да се уталожи и в Тихия океан. "Праховите облаци обикновено съдържат 5% желязо, което е важно за океана."
Учените са открили, че праховите облаци са се издигнали на височина 8-10 км. над повърхността на Земята и са направили повече от една пълна обиколка около земното кълбо.
"Най-важното постижение в случая е, че прахът е проследен в продължение на цяла обиколка около Земята, което не е правено досега. След половин обиколка, концентрацията на прах обикновено намалява и движението не може да се проследи," според Уно.
"Това означава, че концентрацията на прах е голяма и животът на тези прахови облаци е много дълъг - повече от две седмици."
Праховият облак е бил с вертикални размери 3 км. и до хоризонтални размери до 2 000 км. и се е запазил в тази си форма дори и след пълната обиколка на Земята.