Длъжници се крият от банки с нови имена
&format=webp)
Голяма част от длъжниците на банки в България сменят адресите и дори имената си, за да не могат да бъдат открити, пише гръцкият вестник "Елевтеротипия". Проблемът е толкова сериозен, че банките наемат адвокати, които да преследват длъжниците.
Според "Елевтеротипия" в България е много лесно човек да си смени името и да получи нов документ за самоличност. Гръцките банки, развиващи дейност в България, твърдят, че едва 2-3% от отпуснатите заеми в края на 2008 г. не се обслужват, съобщава "Елевтеротипия".
Промяната на адресната регистрация се съобщава директно от общината на новото местоживеене на общината по стар адрес и банката е информирана своевременно, заяви за "Стандарт" шеф на клон на голяма българска банка.
Най-честите случай на покриване от банките е смяната на номера на GSM-а, твърдят обаче препатили шефове на родни банкови клонове. Така мошениците могат да се скрият едва за три месеца. След този срок заемът става изискуем и се прехвърля към звената за проблемни кредити. Служителите на тези звена на банките предприемат издирване на домашния адрес и всяка друга регистрация, която е постъпила в общината. Не са редки случаите, когато причакват нередовния длъжник на работното място. Ако и това не помогне, тогава го поема съдия-изпълнител, който издирва мошеника по всички начини, разрешени от закона.
Банките работят и с частни съдия-изпълнители, а напоследък и със специализирани фирми за събиране на дългове.
Източник: в. "Стандарт"
)
,fit(1920:897)&format=webp)
,fit(140:94)&format=webp)
,fit(140:94)&format=webp)
,fit(140:94)&format=webp)
,fit(1920:897)&format=webp)
,fit(140:94)&format=webp)
,fit(140:94)&format=webp)
,fit(140:94)&format=webp)