Обама: Китай манипулира валутата си
&format=webp)
Американският президент Барак Обама счита, че Китай „манипулира" своята валута и ще започне интензивна дипломация в търговската област, съобщи новият американски министър на финансите Тимъти Гейтнър, цитиран от АФП.
„Президентът Обама счита, че Китай манипулира своята валута и заключенията му са подкрепени от голям брой икономисти", заяви Гейтнър в писмо до комисията по финанси към Сената, който днес трябва да одобри номинацията му.
„Президентът Обама обеща да използва интензивно всички възможни дипломатически пътища, за да промени прилаганите от Китай практики във валутната област", допълни той.
Гейтнър счита също така, че силният долар е в национален интерес на САЩ.
Днес стана ясно, че икономиката на Китай е отчела през четвъртото тримесечие на миналата година най-малкия си ръст от седем години, след като световната рецесия понижи износа и увеличи натиска за по-големи правителствени разходи и по-ниски лихвени проценти, които да подпомогнат растежа.
Източник: БГНЕС
Още по темата:
Китайската икономика с най-малък ръст от седем години
)
,fit(1920:897)&format=webp)
&format=webp)
,fit(140:94)&format=webp)
,fit(140:94)&format=webp)
,fit(140:94)&format=webp)
,fit(140:94)&format=webp)
,fit(140:94)&format=webp)