За първи път в историята си Иран нанесе директен удар срещу Израел.

Късно снощи рояк от безпилотни летателни апарати с експлозиви и ракети бяха изтсреляни в първото директно нападение на израелска територия, съобщи Reuters, цитирана от БТА. Израел беше атакуван с повече от 200 дрона и ракети, заяви говорителят на израелската армия контраадмирал Даниел Хагари. По думите му, много от тях са били прехванати още преди да стигнат територията на Израел.

По данни на израелските власти няколко ирански ракети земя-земя са ударили Израел, ранили са 10-годишно момиче в района на град Арад в пустинята Негев и са причинили леки щети във военен обект в южната част на страната.

Опасно напрежение

Иранската държавна агенция ИРНА съобщи, че са нанесени "сериозни щети в най-голямата военновъздушна база в Негев" и че при атаката са били използвани крилати и балистични ракети, съобщава още БТА. Корпусът на гвардейците на Ислямската революция съобщи, че военновъздушните му сили са изстреляли десетки ракети срещу конкретни цели в Израел.

"Изстрелването на ракетите бе предприето в отговор на редица престъпления, извършени от ционисткия режим, включително атаката срещу иранското консулство в Дамаск и убийството на група командири и военни съветници на страната ни в Сирия", се казва още в изявлението на Корпуса.

В същото време съюзниците на Иран - бойците на ливанската групировка "Хизбула" и йеменските бунтовници хуси - извършиха нападения срещу Израел, като първите изстреляха ракети по окупираните от Израел Голански възвишения, а вторите - пуснаха безпилотни самолети към израелска територия.

Сирени за въздушна тревога прозвучаха в южната част на Израел, край Мъртво море, в района на Йерусалим и в северната част на страната. Израелското правителство призова жителите на редица градове да се укрият в бомбоубежищата.

Малко след началото на операцията в профила на върховния лидер на Иран аятолах Али Хаменей в X беше публикувано съобщението: "дяволският режим ще бъде наказан".

Съседите на Израел - Йордания и Ливан - обявиха затваряне на въздушното си пространство, както и Ирак, който граничи с Иран. Египет, друг съсед на Израел, обяви, че поставя въздушната си отбрана в повишена готовност.

Международни реакции

Израелският министър-председател Бенямин Нетаняху разговаря по телефона с президента на САЩ Джо Байдън след заседание на израелския военновременен кабинет. Малко преди това Байдън потвърди "непоколебимия ангажимент" на Съединените щати "към сигурността" на израелския си съюзник.

Израел поиска извънредно заседание на Съвета за сигурност на ООН, за да бъде осъдена атаката на Иран и за да бъде обявен Корпусът на гвардейците на Ислямската революция за терористична организация.

"Иранското нападение е сериозна заплаха за световния мир и сигурност и аз очаквам Съветът да използва всички средства, за да предприеме конкретни действия срещу Иран", заяви в X постоянният представител на Израел в световната организация.

Иран призова Съединените щати "да стоят настрана".

"Това е конфликт между Иран и бандитския израелски режим, от който Съединените щати ТРЯБВА ДА СТОЯТ НАСТРАНА!", заяви в X иранското постоянно представителство.

"Извършени въз основа на член 51 от Устава на ООН, отнасящ се до легитимната самоотбрана, военните действия са в отговор на агресията на ционисткия режим срещу нашия дипломатически комплекс в Дамаск", се казва в публикацията, цитирана от AFP.

"Случаят може да се смята за приключен. Ако обаче израелският режим допусне нова грешка, отговорът на Иран ще бъде значително по-строг", предупреди дипломатическото представителство.

Генералният секретар на ООН Антониу Гутериш заяви, че "осъжда категорично силната ескалация" и призова за "незабавно спиране на военните действия".

Нападението беше осъдено от десетки страни по целия свят и много световни лидери изразиха безпокойство от ескалация на военните действия в Близкия изток. "Тези удари заплашват да разпалят напрежение и да дестабилизират района. Иран за пореден път показва, че възнамерява да сее хаос в собствения си заден двор", се казва в изявление на британския премиер Риши Сунак.

Рано тази сутрин Израел отмени тревогата.

Хронология на конфликта

Напрежението между Израел и Иран ескалира по време на продължаващата шест месеца война на Израел срещу бойците на "Хамас" в ивицата Газа, отбелязва АП, цитирана от БТА. Войната избухна, след като "Хамас" и "Ислямски джихад", две подкрепяни от Иран въоръжени групировки, извършиха опустошителна трансгранична атака на 7 октомври, при която загинаха 1200 души в Израел, а 250 бяха отвлечени.

Израелската офанзива в ивицата Газа причини големи разрушения и отне живота на повече от 33 000 души по данни на местните здравни служби.

Почти веднага след избухването на войната "Хизбула", подкрепяна от Иран групировка в Ливан, започна да атакува северната граница на Израел. Двете страни са въвлечени в ежедневна размяна на огън, а подкрепяните от Иран групировки в Ирак, Сирия и Йемен изстрелват ракети и снаряди към Израел.

Позицията на България

Няма непосредствена заплаха за националната сигурност на България. Това беше докладвано на служебния министър-председател Димитър Главчев, който тази сутрин свика работно съвещание с участието на служебните министри на отбраната Атанас Запрянов и на транспорта и съобщенията Георги Гвоздейков, заместник-министъра на външните работи Мария Димитрова, началника на отбраната Емил Ефтимов, както и представители на службите за сигурност.

Правителството следи внимателно развитието на ситуацията и е в готовност да предприеме допълнителни действия при необходимост. „Нашата основна задача е да запазим живота и здравето на българските граждани в региона“, заяви служебният премиер Главчев.

До момента в Министерството на външните работи няма постъпили искания за евакуация. На този етап не се налага и свикване на Съвета по сигурността към Министерския съвет, се посочва в съобщението на МС, цитирано от БТА.

България е силно обезпокоена от неприемливата иранска атака срещу Израел. Това е безпрецедентна ескалация, която създава сериозна заплаха за регионалната сигурност. Това се посочва в позиция на МВнР, публикувана снощи в социалната мрежа X.

Траен и устойчив мир в Близкия изток може да бъде постигнат само при пълно зачитане на основополагащите принципи на Устава на ООН и всички съответни международни договори и конвенции, се казва още в позицията. България призовава за максимална сдържаност и деескалация, допълват от МВнР.